شرایط ساخت استخر شنا بر روی پشت بام

 اگر دوست دارید یک استخر داشته باشید، اما فضای کافی و زمین خالی برای احداث آن ندارید. شاید شما در یک محله شلوغ هستید و نمی‌توانید چیزی بزرگ ‌تر از یک استخر کودکان در آن قسمت چمن کوچک در بیرون و حیاط منزل خود جای دهید.

شما می توانید از ایده های نو کمک بگیرید و با کمی خلاقیت یک استخر روی پشت بام خانه خود بسازید.

پاسخ به این سوال بله است و راه حل خوبی برای برخی از افراد اما بهترین گزینه برای همه نیست.

این نوع استخر شنا کمی متفاوت از مدل رایج و زمینی آن است شما می بایست عوامل مختلفی را برای آن در نظر بگیرید. این عامل ها فقط مربوط به فرایند نصب نمی باشد ولی یکی از مهم ترین بخش ها برای رسیدن به هدف است.

برای ساخت استخر روی پشت بام چه چیزهایی را باید در نظر بگیریم ؟

زمانی که در حال برنامه ‌ریزی ساخت استخر بر روی پشت ‌بام هستید، چیزهای زیادی را باید در نظر بگیرید. شما باید ساختار ساختمان را در نظر بگیرید و به سوالاتی مانند :

آیا خانه من می‌ تواند از وزن یک استخر پشتیبانی کند؟ ایا محافظت در برابر نشت آب وجود دارد؟ آیا بیمه منزل می‌تواند مسائل بالقوه را پوشش دهد؟ همسایه‌ها چه خبر؟آیا شرایط ایجاد تاسیسات استخر در خانه من وجود دارد؟

وقتی در مورد وزن استخر صحبت می‌کنیم، در مورد وزن آب صحبت می‌کنیم. فراموش کردن این مساله که آب موجود چقدر فشار به سازه وارد می کند آسان است و بسیار خطرناک !

در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

ببینید آیا شما حتی می‌توانید اجازه بگیرید و اجازه بدهید یک استخر روی سقف خود بسازید.

با یک پیمانکار ساخت استخر ملاقات کنید تا ببینید آیا باید ابتدا ساختار ساختمان را تقویت کنید یا درباره همسایگان فکر کنید. اگر منزل تان به خانه‌ های اطراف خیلی نزدیک است و یا اگر یک ساختمان را به اشتراک بگذارید، تاثیر یک استخر را بر روی پشت ‌بام و خانه‌ های آن‌ ها در نظر بگیرید.

شرکت بیمه منزل تان را بررسی کنید تا ببینید آن‌ها در صورت نشت یا دیگر آسیب‌ های ساختاری چه چیزی را پوشش می‌ دهند.

شما باید یک محفظه دو لایه داشته باشید. یک ظرف دو گانه یک مخزن است که در صورت نشتی، از ورود آب به خانه شما جلوگیری می ‌کند. این قسمت را فراموش نکن. این یک تصمیم بزرگ است و می ‌تواند شما را از دردسر نجات دهد.

استخرهای پشت بام چه نوع نگهداری هایی نیاز دارند ؟

وقتی که زمان تعمیر و نگهداری استخرهای پشت بام فرا می رسد ، اغلب تعمیر و نگهداری آن ها همچون استخرهای معمولی می باشد. شما هنوز به یک فیلتر و راهی برای تمیز نگه داشتن استخر از تبدیل آن به رنگ سبز نیاز دارید. مانند هر استخر شنا، شما باید آن را تمیز کنید تا حشرات، برگ‌ ها و چیزهای دیگری که در آن قرار دارند را تمیز کنی

هزینه ساخت استخر روی پشت بام چقدر است ؟

 

هزینه ساخت و تجهیزات استخر تنها مشکل شما نیست و شما تنها به این میزان نقدینگی نباید نگاه کنید و شما احتمالا مجبور خواهید بود کارهای بیشتری برای تغییرات ساختاری خانه خود همچون تقویت نور و تغییر سبک پشت بام ، تقویت سازه ساختمان ، اقدامات احتیاطی بیشتر در برابر نشتی و سایر انواع آسیب ها انجام دهید.

سیستم سرریز استخر

 یکی از سیستم ها در مراحل ساخت استخر سیستم سرریز می باشد .تمام سیستم سرریز استخر باید با یک ظرفیت موثر که کمتر از ۴۰ لیتر بر مترمربع نباشد طراحی گردد.موج های رو سطح آب استخر باید توسط مخزن آن جمع آوری شود ، سیستم سرریز(گاتر) باید بالاتر از خط نرمال جریان آب قرار داشته باشد.

 

سیستم سرریز استخر و فیلتر ها باید یک سیستم لوله کشی سرریز داشته باشند تا  از هدر رفتن آب اضافه جلوگیری گردد.این آب اضافی استخر که در اثر شنا کردن ، شیرجه زدن در آب به سمت گاتر ها هدایت می شود توسط سیستم لوله کشی مربوطه به سمت سیستم تصفیه هدایت شدهو پس از تصفیه مجدداً به داخل استخر هدایت می شود.

اسکیمر:

اسکیمر نیز همانند سیستم سرریز استخر برای تمیز کردن آب های سطحی به کار می رود و آشغال های روی سطح آب استخر را در یک سبد پلاستیکی که در خود اسکیمر نصب شده جمع آوری می کند که هر چند وقت باید خالی شود . سطحی که اسکیمر قادر به پاکسازی آن می باشد باید کمتر از ۱۸۶۶ مترمربع باشد و عرضی را که می تواند تحت پوشش قراردهد باید از ۹ متر کمتر باشد.

اسکیمر باید بر روی دیوار استخر نصب گردد و کاملاً محکم باشد و باید از جنسی باشد که در مقابل خوردگی مقاوم باشد.

اسکیمر باید به وسیله سیم کشی تنظیم شود تا تغییرات حدود ۱۰ سانتیمتر در آب را بتواند پاکسازی کند .آبی که وارد اسکیمر می شود ابتدا از سبدی که داخل اسکیمر قرار دارد گذشته و سپس وارد فرآیند فیلتر استخر می شود.

اگر اسکیمر مستقیماً به سیستم تصفیه آب استخر متصل شده است باید اقدام لازم جهت جلوگیری از هوابند شده و مکش آب در آن صورت گیرد. سیستم سیرکولاسیون استخر باید متعادل باشد برای مکش مطلوب و یکنواخت سطح آب استخر که در این شرایط تست شناوری باید صورت گیرد.

سیستم تخلیه استخر:

درین اصلی استخر باید در کف استخر در عمیق ترین نقطه نصب شود.

تخلیه اصلی استخر باید به گونه طراحی شود تا از مسدود شدن درین در هنگام  مکش جلوگیری شود .

درین چندگانه: استفاده از دو یا چند تخلیه اصلی برای جلوگیری از مسدود شدن تخلیه استخر.

فیلتر دیاتومه: در این نوع فیلتر نرخ طراحی برای فشار ویا خلاء فیلتر نباید بیشتر از ۱٫۵ گالن در دقیقه در هر ۱ متر مربع از سطح باشد.

فیلتر کارتریجی: میزان فیلتراسیون طراحی برای فیلتر های کارتریجی باید ۰٫۳۷۵ گالن در هر دقیقه در هر فوت مربع باشد .

 

ضدعفونی استخر های شنا باید به گونه ای طراحی شوند که به طور مداوم آب استخر به وسیله یک ماده شیمیایی که یک ضدعفونی کننده موثر است پاکسازی شود و بتوان به راحتی آن را اندازه گیری و کنترل کرد.

آشنایی با ۶ بخش حیاتی و اصلی در تاسیسات استخر

 تاسیسات استخر در یک استخر فرضی

برای درک بهتر و آشنایی اولیه با تاسیسات و تجهیزات استخر ، بهتر است از یک استخر فرضی کمک بگیریم که دارای سونای  خشک , سونای بخار و جکوزی است و تصاویر مربوط به وسایل بکار رفته در آن را نیز به شما نشان دهیم. برای شروع فرض کنید که ما استخری با مشخصات زیر داریم:

گنجایش ۳۰ هزار گالن آب (خدود ۱۲۰ متر مکعب آب)

آب این استخر نیز به صورت روزانه در یک سیستم هوشمند گردش و تصفیه بین تاسیسات و استخر در حال چرخش است.

ما فرض میکنیم که این استخر دارای آبنما و فواره است که هر کدام به صورت جدگانه دارای سیستم تصفیه هستند

و برای گرم کردن و بالا بردن دمای آب نیز از سیستم گرمایشی شامل هیتر استفاده میکنیم.

در این استخر به صورت اتوماتیک مواد شیمیایی آنالیز شده و به صورت خودکار این مواد به استخر تزریق میشوند.

نور، روشنایی و همچنین سیستم کنترل تاسیسات نیز در استخر ما خودکار هستند

با فرض استخر بالا به معرفی ۶ بخش عمده و اصلی هر تاسیسات استخر خواهیم پرداخت:

۱سیستم گردش آب

در تصویر پیوست شده زیر یک سیستم گردش آب را مشاهده میکنید که از تجهیزات و قطعات مختلفی تشکیل شده است. این سیستم نه تنها آب را در مدار به گردش در میاورد بلکه وظیفه تصفیه آب را نیز بر عهده دارد.

۲آبنماها و فواره‌ها

یکی از اجزای اصلی تاسیسات استخر ها آب نماه و فواره ها هستند. ما در استخر مورد بررسی و مد نظر خودمان از یک آبنما و ۶ فواره استفاده کرده ایم که ۲ عدد از آن ها در کف استخر تعبیه شده اند و ۴ تای دیگر در اطراف استخر هستند که آب را از خارج به داخل استخر میریزند.

۳سیستم های گرمایشی یا هیترها

در تاسیسات استخر مد نظر ما، از دو گونه هیتر (Heater) بهره گرفته شده است. یکی از این سیستمهای گرمایشی پمپ حرارتی است و دیگری یک نوع هیتر گازی است. از آنجا که پمپ های حرارتی کارایی بهتری دارندو در مجموع عملکرد بهتری دارند برای افزایش دمای کلی استخر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. از طرف دیگر هیترهای گازی نیز به منظور افزایش دمای آب موجود در جکوزی آن هم در یک بازه زمانی کوتاه مورد استفاده قرار میگیرند.

۴سیستم خودکار کنترل مواد شیمیایی استخر

این سیستم که با نام (Automated-Chemical-Systems) نیز شناخته میشود به راحتی سطح، غلظت و میزان کلر و ph آب استخر را به صورت اتوماتیک اندازه گیر کرده و کنترل مینماید.

۵سیستم روشنایی استخر

سیستم روشنایی یا (Lighting) شامل تمامی چراغ ها و لامپ ها داخل و اطراف استخر است که قابلیت رنگ نور در آن ها نیز وجود دارد. برای کنترل بهتر نور و روشنایی در محیط استخرها تمامی لامپ ها را به یک پنل مرکزی مجزا و قابل دسترس متصل میکنند.

۶سیستم کنترل تاسیسات استخر ‏[Control System]

 

سیستم کنترل استخر مد نظر ما به صورت تمام خودکار است. به این شکل که تمام بخش ها و قطعات بکار رفته در آن اعم از چراغ ها، آب‌نماها، پمپ‌ها، کنترل‌کننده‌های مواد شیمیایی، جت‌های‌جکوزی و … کاملا اتوماتیک هستند. و می‌توان بدون هیچ مشکلی به راحتی مدیریت آن‌ها را در دست گرفته و کنترل کرد

دستگاه رطوبت گیر استخر

 در کنار  دقت در ساخت استخر باید توجه داشت که استخر های شنا و جکوزی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

به طور مثال رطوبت اضافی در محوطه استخر سرپوشیده آزاد می شود .

زمانی که دمای آب استخر به دمای مورد نظر جهت شنا رسید ، این رطوبت به شدت با مواد ضدعفونی کننده استخر مانند کلر و اسید ادغام پیدا کرده .

هر چیزی را که با این رطوبت آغشته به کلر و مواد ضدعفونی کننده در تماس است را مورد حمله قرار می دهد.

در صورتی که این رطوبت اضافی که در محیط استخر و جکوزی می باشد دفع نگردد

هوای محوطه استخر با رطوبتی که آغشته به اسید و کلر است پر می گردد.

برای جلوگیری از مشکلات ساختاری و طولانی مدت ، بهترین گزینه استفاده از دستگاه های رطوبت گیر یا عایق رطوبتی استخر  می باشد.

 با این روش هزینه های جانبی اضافی حذف و محیطی سالم برای شناکران فراهم می گردد.

دستگاه رطوبت گیر و کاهش هزینه انرژی

با کنترل رطوبت استخر و دمای محیط آن ، دستگاه رطوبت گیر استخر یک محیط با رطوبت پایداری را ایجاد می کند.

دستگاه های رطوبت گیر استخر باعث کاهش استفاده از هوای بیرون استخر می باشد.

که این خود باعث کاهش مصرف انرژی گرمایشی و سرمایشی می باشد.

در استخر های عمومی وبزرگ معمولاً مخازن چند منظوره ای طراحی می کنند

تا گرمایش و سرمایش اتاق های سرپوشیده و همچنین گرمایش استخر و جکوزی را به همراه داشته باشد.

رطوبت استخر و جکوزی:

تاسیسات و تجهیزات استخر های شنا و تاسیسات جکوزی های آبگرم نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

به طور مثال: رطوبت اضافی در محوطه استخر سرپوشیده آزاد شده و زمانی که دمای آب استخر به دمای محوطه استخر سرپوشیده رسید،

این رطوبت موجود در محیط به شدت با مواد ضدعفونی کننده مانند کلر و اسید ترکیب می شوند.

هر چیزی که با این رطوبت آغشه به کلر در تماس است را آلوده کرده و منجر به حالت خوردگی و کپک زدگی بر روی محوطه استخر سرپوشیده می گردد.

دستگاه رطوبت گیر استخر سرمایه گذاری مناسبی در جهت جلوگیری از خوردگی و از بین رفتن تدریجی وسایل استخر می گردد .

همچنین باعث صرفه جویی در هزینه ها می گردد.

علاوه بر آن محیطی سالم برای مشتریان استخر خود فراهم می کنید.

دستگاه رطوبت گیر استخر باعث کاهش مصرف انرژی در استخرسرپوشیده می شود.

دستگاه رطوبت گیر استخر با کنترل رطوبت و دمای هوای استخر یک محیطی با هوای پایدار را ایجاد می کند .

 

استفاده از دستگاه رطوبت گیر استخر مصرف هوای بیرون را پایین آورده در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

۴ دلیل برای بازسازی استخر های شنا

 پس از گذشت سال ها از ساخت استخر ، مشکلاتی مانند نشت، فرسودگی ، فیلتر مسدود شده و گردش ضعیف ممکن است رخ دهد و تاثیر شگرفی بر تجربه شنا شما داشته باشد. به همین دلیل باید فیلتر را تمیز و سیستم گردش را تعمیر کنید. این ها مسائل کوچکی هستند که می توانند با بررسی و تعمیر به طور منظم حل شوند، اما هنگامی که وضعیت بدتر می شود، اقدامات بازسازی فوری باید در نظر گرفته شود.

برای صرفه جویی در پول

نوآوری تاسیسات استخر  به میزان سرمایه گذاری شما بستگی دارد . در صورتی که امکانات استخر شما به طور مستمر حفظ شود هزینه  تعمیر و نگهداری استخر کمتر خواهد بود.

 

برخی از دوستداران سازگار با محیط زیست بسیار علاقمند به تبدیل استخر سنتی به یک استخر طبیعی هستند که به جای بتن های سنگین و خاک رس به جای بتن و گیاهان سبز جایگزین مواد افزودنی شیمیایی مضر و سیستم فیلترینگ مکانیکی می شوند. این یک راه بازسازی استخر است که محبوبیت بیشتری در میان صاحبان استخر به دست می آورد، برای حفظ استخر در یک محیط زیست ارگانیک هزینه زیادی ندارد.

 

3برای دلیل ایمنی

ایمنی استخر، توجه به همه تاسیسات استخر  و بازسازی می تواند به شما کمک کند احساس امنیت  کنید در حالی که همه چیز را در اطراف استخر کار می کند هموار، زیرا آن را بررسی و به روز رسانی.

به خصوص، بچه ها و بزرگان دارای احتمال بیشتری از غرق شدن هستند. استخر بازسازی شده با حصار ساخته شده در اطراف می تواند از آسیب های تصادفی جلوگیری کند. حصار باید از خانه شما بیرون رود و حداقل چهار فوت قد است. علاوه بر این، یک زنگ شنا حرکتی را می توان در زیر آب نصب کرد در صورتی که بچه ها یا بزرگان در هنگام شنا شناختند

 

4.برای به روز رسانی مد

 

سبک استخر با زمان تغییر می کند. یک ایده جذاب می تواند تا حد زیادی ارزش زیبایی شناسی اموال شما را تحت تأثیر قرار دهد. و باعث می شود که استخر به مکان لذت بخش تری تبدیل شود 

آماده سازی استخر برای زمستان

 با رسیدن فصل زمستان و سرد شدن هوا بسیاری از استخرهای روباز دیگر قابل استفاده نبوده و تا فصل بهار باید بسته بمانند. رعایت اصول بستن استخر جهت حفظ سلامت استخر و تجهیزات و جلوگیری از یخ زدگی آن ها ضروری است. در  این مقاله به بررسی ابن موضوع خواهیم پرداخت.

قدم 1: تنظیم تعادل شیمیایی آب

در قدم اول باید تمامی پارامترهای شیمیایی آب استخر را در محدوده مجاز تنظیم نمود. مقدار مجاز هر پارامتر را می توانید در نگهداری استخر مشاهده کنید. از ثبات و پایداری مقدار pH، کلر و قلیائیت کل اطمینان یابید و در صورت لزم تنظیمات لازم را انجام دهید.

قدم 2: تنظیم سطح آب استخر

به صورت معمول ایده اولیه کسانی که اولین بار است که صاحب استخر شده اند، خالی کردن کامل آب استخر جهت نگهداری آن در طول زمستان است. ما به شما مبی گوئیم که لطفا این کار را انجام ندهید! دلیل آن این است که هنگامی که آب درون خاک یخ می زند، منبسط شده و حجم آن افزایش می یابد که در نتیجه آن حجم خاک زیر استخر افرایش یافته و به دیواره ها و کف استخر فشار وارد می کند. وزن آب درون استخر از خرابی وایجاد ترک در دیواره و کف استخر جلوگیری می کند.

قدم 3: بکواش فیلترها

قبل از شروع فرآیند بکواش، اجازه دهید پمپ استخر یک سیکل کامل کار کند. به طور متوسط هر سیکل کامل گردش کل آب استخر 8 ساعت به طول می انجامد. پس از بکواش فیلتر، درین کف مخزن فیلتر و شیر هواگیری را باز کنید. با انجام این کار کل آب درون مخزن فیلتر استخر خارج می شود

قدم 4: تخلیه لوله ها با فشار هوا

از بین تمامی مراحل، انجام این مرحله جهت حفظ سلامت کلی استخر کاملا ضروری است. اگر لوله ها از آب تخیله نشوند و دمای هوا تا مرحله یخ زدن آب کاهش یابد، ممکن است دیواره لوله ها و تجهیزات ترک برداشته و خراب شوند. می توانید از یک بلوئر ساده جهت تخلیه آب خطوط لوله و تجهیزات استفاده کنید

قدم 5: تجهیزات استخر را خاموش کنید

تمامی تجهیزات و تاسیسات استخر را خاموش کرده و اتصالات برقی را قطع کنید تا از اتفاقات ناخواسته آتی جلوگیری به عمل آید.

قدم 6: سطح استخر را بپوشانید

 

همانطور که می دانید چندین روش برای پوشاندن سطح استخرتان وجود دارد. اگر از کاور استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که کاور ضد آب بوده و در برابر آب و هوا و مواد شیمیایی استخر مقاوم باشد و همچنین سطح استخر شما را به صورت کامل بپوشاند.

تاسیسات سونا و جکوزی

 امروزه با گسترش استفاده از تفریحات آبی در مجموعه هاو پارک ها و همچنین استفاده از استخر، جکوزی و سونا

به عنوان تفریح و ورزش، مشتریان زیادی را به دنبال استفاده از این سرگرمی شاد و مفرح کشانده است.

در گذشته در ساخت استخر ها از تاسیسات ساده ای شامل لوله کشی های آب سرد ورودی ، فاضلاب و لوله های

تخلیه شونده و غیره بودند.

همچنین با گسترش تکنولوژیهای تاسیساتی و فنی در ساخت واجرای استخرهای آبی ، شاهد ورود تجهیزات

و تاسیسات منحصر به فردی می باشیم که کلیه خواسته های شناگران در خود جای داده است.

تاسیسات جکوزی

جکوزی در دمای مطلوب بین 36 تا 42 درجه کار می کند و باید آبی تمیز داشته باشد. برای تامین این شرایط نیاز به تاسیساتی است که در زیر نمای شماتیک این سیستم نشان داده می شود. جکوزی ها دارای سیستم های جت پمپ هستند تا با فشار آب و برخورد آن به بدن شناور، آب درمانی جکوزی تکمیل گردد

تاسیسات سونای بخار

برای بهره برداری مناسب از سونای بخار، باید رطوبت نسبی تا 99 درصد را برای آن فراهم کرد. برای ایجاد این شرایط لازم است تا با استفاده از تاسیسات باید این محیط را برای استفاده مهیا کرد.

حوضچه آب سرد استخر

برای استفاده از سونای خشک نیاز به نصب تاسیسات در موتورخانه نمی باشد و در این قسمت به بررسی آن نمی­پردازیم.

(امروزه استفاده از موتورخانه هوشمند نیز در ساخت استخر ها رایج است.)

حوضچه آب سرد

 

برخی از پزشکان، فواید بسیار زیادی را برای استفاده از حوضچه های آب سرد بر می شمرند. برای عملکرد صحیح حوضچه های آب سرد، می توان راه های مختلفی را انتخاب نمود. در بعضی از استخر ها از سیستم های سرمایش مانند چیلر کمک می گیرند تا درجه حرارت این حوضچه را پایین نگاه دارند.

زیرساخت‌های لازم جهت ساخت استخر خانگی

 پس از بررسی همه جانبه محل ساخت استخر ویلایی، نقشه‌کشی و دریافت مجوزها، با توجه به عمق و ابعاد استخر روباز، منطقه مورد نظر را با کمک ماشین‌آلات حفاری، خاک‌برداری می‌کنند. بعد از آن کف استخر را صاف و برای ایجاد قسمت‌های کم عمق و عمیق استخر، آن را شیب‌بندی و سپس بتن‌ریزی می‌کنند. مرحله بعد آرماتوربندی کف استخر با میلگرد است که به صورت شبکه‌ای در کف و دیواره استخر قرار می‌گیرد.

حالا نوبت جای‌گذاری تاسیسات استخر است. طبق نقشه اجرایی استخر خانگی، لوله‌کش لوله‌های ورود و خروج آب را کار می‌گذارد و برق‌کار، سیم‌کشی‌های مربوط به سیستم روشنایی استخر را انجام می‌دهد. اگر قصد استفاده از آب گرم در استخر را دارید لازم است فضایی را هم به عنوان موتورخانه در نقشه ساخت استخر در نظر بگیرید تا تجهیزات مربوط به استخر مانند پمپ، فیلتر تصفیه آب، تنظیم دمای آب و غیره در این مکان قرار بگیرد. باید توجه داشته باشید که سطح موتورخانه از سطح کف استخر در حدود یک متر پایین‌تر باشد.

پس از انجام کارهای زیرساختی استخر، بتن‌ریزی انجام می‌شود. می‌توانید از بلوک‌های سیمانی نیز برای ساخت کف استخر استفاده کنید که آسان‌تر و برای استخر خانگی که حجم آب زیادی را در برنخواهد گرفت، مقرون به صرفه‌تر است. بعد از چیدن بلوک‌ها در کف استخر با ریختن ملات روانی روی آن، تمام حفره‌های موجود در بین بلوک‌ها را می‌پوشانند.

بعد از ساخت کف، نوبت دیواره‌های استخر است. دیواره استخر ویلایی را نیز می‌توانید به همین ترتیب با بتن‌ریزی یا چیدن بلوک‌های سیمانی پر کنید.

 

گر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید یا نیاز همیشگی به آب گرم یا ولرم دارید، در هنگام ساخت حتما موتورخانه را به امکانات استخر خود اضافه کنید.( امروزه استفاده از موتورخانه هوشمند نیز در ساخت استخر های خانگی بسیار رواج یافته است.)

تصفیه آب استخر

  مهم‌ترین فرایندی که در ساخت استخرهای مختلف از جمله استخرهای بادی، پیش ساخته و استخرهای بتنی باید در نظر گرفته شود تصفیه آب است. در روش‌های قدیمی برای تصفیه سازی، آب استخر را تخلیه و دوباره پر می‌کردند. اما در این روش آب زیادی به هدر می‌رفت. مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش پاکسازی و شفاف‌سازی آب استخرها که به خاطر استفاده مکرر آلوده می‌شوند انجام عملیات تصفیه آب است که بسته به ابعاد و ظرفیت آب استخرها روش‌های متفاوتی دارد. مهم‌ترین فاکتور استخرها، آب است. فرایند تصفیه آب در استخرهای شنا یک فرایند سیکلی بسته است. آب استخر با استفاده از پمپ استخری در سیستم تصفیه به جریان می‌افتد. برخی پمپ آب‌ها علاوه بر تصفیه آب و زباله گیری استخرها، شفاف سازی آب هم دارند. از جمله مهم ترین تجهیزات استخر که برای تصفیه آب بکار می‌روند عبارت‌اند از:

·         پمپ

·         فیلتر

·         تغذیه کننده شیمیایی

·         سیستم تخلیه

·         سیستم برگشت

·         سیستم لوله‌کشی

برای از بین بردن آلودگی و کثیفی آب استخر از سیستم تصفیه گردشی استفاده می‌شود. مدل معمول سیستم تصفیه آب استخر بدین صورت است که دو یا چند خروجی در کف استخر و چند اسکیمر در اطراف و دورتادور لبه استخر قرار می‌گیرند که آب از آن‌ها به سمت تاسیسات تصفیه آب خارج می‌شود. محل تخلیه اصلی در عمیق‌ترین و پایین‌ترین نقطه استخر تعبیه می‌شود و کف استخر به طوری طراحی شده است که شیب ملایمی نسبت به محل تخلیه اصلی دارد. آلودگی‌ها و کثیفی‌های کف استخر هم از این محل تخلیه می‌شوند. روی قسمت تخلیه کف معمولاً یک توری گذاشته می‌شود تا به خاطر گیر کردن مو و زباله‌های دیگر مشکل گرفتگی لوله پیش نیاید. جمع آوری آب سطح استخر که معمولاً آلوده و حاوی روغن حمام، ضدآفتاب، آشغال شناور و … بوده برعهده اسکیمرها است.

 

علاوه بر استفاده از فیلتر، برای برقراری توازن شیمیایی آب استخرها معمولاً مواد شیمیایی به آب تزریق می‌کنند. استخرها مکان خوبی برای انتقال آلودگی‌ها و باکتری‌های موجود در آب، و عوامل بیماری‌زا از یک فرد به دیگری هستند. در صورتی که توازن شیمیایی آب بهم بخورد مشکلات زیادی برای استخر و شناگران بدنبال خواهد داشت. شایع‌ترین مشکل برهم خوردن تعادل شیمیایی آب تحریک پوستی و چشمی شناگران است. برای رفع این مشکلات معمولاً از سیستم ضدعفونی کننده در استخرهای شنا استفاده می‌کنند. رایج‌ترین ضدعفونی کننده استخرها هم ماده کلر است. ماده‌ای با نیمه عمر طولانی که قابلیت ماندگاری بلند مدت دارد. اما ممکن است باعث سوزش پوستی و چشمی میان شناگران شود. دیگر ضدعفونی کننده مناسب برای تصفیه آب استخرها برم است که پایداری بیشتری در دماهای بالا در مقایسه با کلر دارد بهمین خاطر گزینه مناسب‌تری برای تصفیه آب تاسیسات جکوزی محسوب می‌شود. اما درعین‌حال اکسیدکننده ضعیفی است که نسبت به نمک و کلر هزینه بالاتری دارد. گاز ازن که اکسید کننده قوی محسوب می‌شود دیگر ماده مورد استفاده برای تصفیه آب استخر است که قابلیت تجزیه آلاینده‌های روغنی را دارد. اما ازن را نمی‌توان به تنهایی برای ضدعفونی کردن استخر استفاده کرد چرا که نمی‌تواند تمام آلاینده‌ها را نابود کند. ضمن اینکه غلظت بالای گاز ازن برای سلامتی خطرناک است

مدت زمان ساخت استخر

 گام‌های زیادی در ساخت استخر شنای بتونی بر روی سطح زمین وجود دارد. کل پروژه با بازرسی شروع می‌شود که شامل طراحی و ارائه پروژه و همچنین دریافت مجوز و تاییدیه است. زمانی که این مرحله طی شود، پروژه ساخت ‌و ساز می‌تواند آغاز شود.

اولین قدم در ساخت، ایجاد چیدمان استخر است. پیمان‌کار به دقت محل دقیق و شکل استخر روی زمین را بررسی خواهد کرد و زمانی که اشکال تنظیم شود، حفاری می‌تواند آغاز شود. این بخش با استفاده از لودر انجام می‌شود تا دیوارهای استخر را حفاری کرده و صاف کند. هنگامی که گودال حفر می‌شود، میله‌های فولادی برای تقویت دیواره استخر به کار می‌رود.

پس از نصب اسکلت فولادی، همه لوله‌کشی برای بازگشت آب، تخلیه اصلی، و منبع آب انجام میشود. سپس زمان آن رسیده که برنامه بتون پاشی ریخته شود. بتون در قالب حداقل ۶ اینچ فرو ریخته و سپس برای چند روز خشک می‌شود.

پس از اتمام فاز بتونی، کاشی‌های تزیینی نصب خواهند شد و مرحله لوله‌کشی تکمیل خواهد شد. طراحی و محاسبات به دقت بالا اجرا می‌شود تا گردش مناسب آب درون استخر تضمین شود. سپس تجهیزات استخر، از جمله سیستم پمپ‌ها و سیستم فیلتراسیون و سیستم الکتریکی و گاز راه‌اندازی میشود.

در مرحله نهایی پروژه، کف آماده خواهد شد و سپس مصالح ساختمانی و زباله از محل پاک‌ سازی خواهد شد. بعد از انجام این کار، داخل استخر با روکش، گچ یا رنگ پوشیده می‌شود و استخر پر از آب خواهد شد. زمانی که کامل شد، پیمان کاران تجهیزات استخر را امتحان خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که همه چیز به درستی شروع می‌شود و روند نگهداری استخر  و نگهداری معمول را ادامه خواهد داد.

به طور متوسط، استخرهای بتونی حدود ۳ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد تا نصب شود. این بسیار طولانی‌تر از بسیاری از انواع دیگر استخرها است. دلیل این امر این است که بتن باید برای مدتی بعد از ریختن آن سفت شود.

 

نگهداری

 

برای حفظ ایمنی استخر، نیاز به نگهداری منظم دارد. نمودار زیر نشان‌دهنده انواع مختلف نگهداری و هزینه‌های متوسط است.

صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد