فعاليت هاي لازم در بازرسي هاي هفتگي استخر

 براي نگهداري استخر:

 - بصورت منظم، هفته اي دو تا سه بار pH و كلر استخر را چك كنيد.

 - سبد اسكيمر و صافي پمپ را تخليه و تميز كنيد.

 - هفته اي دو تا سه بار، ديواره ها و كف استخر را بوسيله برس استخر تميز كرده و سپس با استفاده از جاروي استخر، آنرا را تميز كنيد. حتي اگر از جاري روباتيك استفاده مي كنيد، توصيه مي شود كه پيش از آن با برس، ديواره و كف استخر را تميز كنيد تا آلودگي هاي چسبيده به اين سطوح، از آنها جدا شوند.

 - توسط برگ گير استخر، اجسام بزرگ قرار گرفته در كف استخر را از آن خارج كنيد.

 - كلر يا ساير مواد شيميايي ضدعفوني كننده را مطابق دستورالعمل شركت سازنده براي تصفيه استخر به آب استخر اضافه كنيد.

 - سطح آب استخر از ميزاني كه مورد نياز براي عملكرد مناسب پمپ است، كمتر نباشد. براي اين منظور، سطح آب بايد بالاتر از نصف ارتفاع دهانه اسكيمر باشد.

 - ميزان مواد ضدعفوني كننده موجود در آب استخر را اندازه گيري و تنظيم نمائيد.

- شفافيت، رنگ و آلودگي هاي ظاهري آب را بصورت چشمي كنترل كنيم.

 - برگ ها و اجسام معلق روي سطح آب را برداريد.

 - ميزان pH آب استخر را اندازه گيري و با استفاده از مواد شيميايي تنظيم كننده pH مقدار آنرا به بازه مجاز بازگردانيد.

     * ميزان pH مناسب استخر، بين 7.4 تا 7.6 است. در صورت كم و يا زياد بودن PH، از مواد افزايش دهنده و يا كاهش دهنده PH مطابق دستورالعمل شركت سازنده استفاده كنيد.

     * تنظيم pH را در هفته، بيش از يكبار انجام ندهيد.

 - ميزان كلر آب استخر را اندازه گيري و تنظيم نمائيد.

     * ميزان كلر باقيمانده در آب استخر  مي بايست بين 1 تا 3 ppm باشد.

 - ميزان قليائيت آب استخر را به وسيله تست كيت قليائيت اندازه گيري و تنظيم نمائيد.

 - ديواره استخر را در محل تلاقي با خط سطح آب، تميز كنيد.

 - مقداري ماده ضد جلبك براي پيشگيري از بوجود آمدن جلبك و خزه بر اساس دستورالعمل شركت سازنده اضافه كنيد.

 - تقريباً هر دو هفته يكبار، بر اساس دستورالعمل شركت سازنده كلر مورد استفاده، "شوك ضدعفوني" به تجهيزات استخر وارد كنيد. اين كار باعث تميز شدن آب استخر و از بين رفتن تمامي آلودگي هاي تشكيل شده در آب استخر مي شود.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت و نگهداري تاسيسات استخرهاي بتني، استخر فايبر گلاس و.... مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد

انواع استخرهاي بتني

 ‌استخرهاي بتني از لحاظ شيوه استفاده از بتن خود به زير گروه‌هاي مختلفي تقسيم بندي مي‌شوند.

‌اولين گروه از اين استخرها، استخرهاي ساخته شده با بتن قالب گيري شده هستند. بسته به نوع قالب‌هاي بتني مورد استفاده‌، استخرهاي قالب گيري شده نيز به دو گروه يكپارچه و چند تكه طبقه بندي مي‌شوند.

‌‌گروه ديگري از از استخرهاي بتني، استخرهايي هستند كه با استفاده از بتن خود به زير گروه‌هاي مختلفي تقسيم بندي مي‌شوند.

‌اولين گروه از اين استخرها، استخرهاي ساخته شده با بتن قالب گيري شده هستند. بسته به نوع قالب‌هاي بتني مورد استفاده، استخرهاي قالب گيري شده نيز به دو گروه يكپارچه و چند تكه طبقه بندي مي‌شوند.

‌گروه ديگري از استخرهاي بتني، استخرهايي هستند كه با استفاده از بتن پاشيدني ساخته مي‌شوند. در اين روش، بتن با استفاده از بتن پاش در ميان آرماتورهاي استخر پاشيده مي‌شود.

بتن پاشيدني نيز به روش خشك و مرطوب قابل استفاده است.

‌‌گروه سوم از استخرهاي بتني، استخرهايي هستند كه با بتن خشك كوبيده شده ساخته مي‌شوند. گروه چهار نيز استخرهاي ساخته شده با بلوك بتني هستند.

ساخت استخر با بلوك سيمان 

نحوه ساخت استخر با بلوك سيمان يكي از آسان‌ترين روش‌هاي ساخت استخر است‌. اين روش ساخت استخر اقتصادي‌ترين حالت ممكن براي ساخت استخر ويلايي است. در اين روش مي‌توان پس از زيرسازي و بتن ريزي كف حدود ۱۵ سانتي‌متر و مسلح نمودن با آرماتور، ديواره‌هاي بلوكي روي كف ساخت. بدين صورت كه پس از تراز نمودن سطح كف استخر و شيب بندي آن مي‌توان نسبت به چيدن بلوك‌ها اقدام نمود. براي پر كردن بلوك‌ها از ملات روان تري استفاده مي‌كنند تا تمام حفره‌هاي بلوك گرفته شود.

با توجه به عدم استفاده از آرماتور در ديواره‌هاي استخر بايد توجه نمود كه تمامي چفت و بست‌هاي بلوك كاملاً با دقت چيده شود. پس از مرحله بلوك چيني مي‌توان با استفاده از رزين عايق رطوبتي استخر كه با ملات سيماني مخلوط مي‌شود عمليات سيمانكاري را انجام داد. استفاده از رزين آب بندي استخر علاوه بر استحكام فوق العاده سيمان و چسبندگي بهتر با بلوك، مي‌تواند در يك مرحله، عمليات آب بندي استخر را نيز انجام دهد.

استخرهاي بتني پيش ساخته

استخر بتني پيش ساخته نيز، قابليت انتقال داشته و مي‌توان براحتي آنها را در ظرف كمتر از نيم ساعت جابجا نمود. اين نوع استخر نيازي به هزينه‌هاي عايق بندي و گود برداري نداشته و بعد از نصب يك استخر پيش ساخته مي‌توان در شرايط مختلف زماني و آب و هوايي با توجه به نياز استفاده از فضا آن را جمع نمود در حقيقت اين استخر‌ها آماده و ساخته شده با ابعاد كارخانه هستند و پرتابل و متحرك و قابل حمل و نقل هستند، هزينه تهيه و خريد اين استخر ها بسيار پايين است و تا يك دهم ساخت استخر‌هاي ديگر است، از انواع اين استخر ها مي‌توان به استخر‌ پيش ساخته‌ اينتكس، ايزي ست، استخر فريمي پيش ساخته، استخر فايبر گلاس و زودياك اشاره كرد.

5 نكته برتر براي مراقبت و نگهداري استخر پس از باران

 براي آن هايي كه اقدام به ساخت استخر در فضاي باز مي كنند همواره چالش هايي در نگهداري از استخر هايشان وجود داشته و دارد. يكي از اين چالش ها بارش باران در محيط و منطقه اي است كه استخر روباز ساخته شده است. ريزش شديد باران يا حتي طوفان هاي سيل آسا مي تواند بسياري از اشياء خارجي را وارد اين استخر كند.

شما در اين مقاله با 5 روش و ترفند نگهداري از استخر بعد از باران آشنا خواهيد شد كه ميتوانيد با كمك آن ها استخر خود را در بهترين حال ممكن نگهداري كنيد.

۱-استخر را تميز كنيد 

در بعضي مواقع، باران با وزش باد شديد همراه مي شود و ممكن است وزش باد، بسياري مواد ناخواسته مانند برگ ها، گرد و غبار و خس و خاشاك و … را وارد استخر و محيط اطراف آن كند. شما بايد با احتياط و با يك وسيله تميز اقدام به جمع آوري و خارج كردن اين مواد اضافي از داخل آب استخر كنيد. ميتوانيد از جاروهاي خودكار و هوشمند استفاده كنيد يا به صورت دستي خودتان تمام برگ ها و موارد ديگر را از استخر خارج كنيد.

۲- سطح قليائيت و ph  آب را چك كنيد

pH استخر شما به دليل بارش باران، اسيدي تر ميشود و رو به كاهش ميگذارد. بنابراين سعي كنيد هم ph را متعادل كنيد و هم سطح يون هاي آب را چك كنيد.

3- سطح آب استخر را بررسي كنيد

بديهي است باران از آنچه كه تصورش را ميكنيد و از آنچه كه هست مقدار زيادي آب به استخر شما اضافه مي كند. تلاش كنيد كه مقادير اضافي آب را از استخر خارج كنيد. براي اينكار ميتوانيد از سيستم تصفيه استخر و فيلتراسيون استخر استفاده كنيد. سعي كنيد فيلتر را روشن بگذاريد تا آب اضافي تخليه شود. اينكار را تا زماني كه سطح آب استخر به حالت نرمال بر نگردد  ادامه دهيد.

 4- عملكرد و سلامتي تجهيزات و تاسيسات استخر را بررسي كنيد

در نگهداري استخر بعد از باران تنها آب استخر مهم نيست و بايد توجه ويژ اي هم به تاسيسات و تجهيزات استخر داشته باشيم. دقيقا مشابه زماني كه طوفان ميشود يا بلاياي طبيعي ديگر در منطقه شما رخ ميدهد، پس از باران نيز بايد حتما سري به تاسيسات استخر روباز و سرپوشيده زد.

5- آب را به نقطه تعادل برگردانيد و به آن شوك كلر وار كنيد

با هر بار بارش باران تعادل آب استخر ميتواند به كلي تغيير كند. آب باران ميتواند سطح كلر را تغيير دهد و باعث بر هم خوردن ph و قليائيت كل ميشود. قبل از اينكه كسي به منظور شنا و آبتني وارد استخر شود شما بايد تعادل همه چيز را به نقطه نرمال برسانيد تا اين عدم تعادل به كسي آسيبي نزدند. يكي از ساده ترين روش هاي متعادل كردن و نگهداري استخر پس از باران وارد كردن شوك كلر به آب استخر است. بعد از وارد كردن شوك هم شيمي آب را بررسي كنيد تا براي شنا كردن ايمن شود.

 

آب بندي مخازن بتني و استخر ها

 استخر و مخازن آب، سازه هايي هستند كه همواره در تماس مستقيم با آب هستند. به همين دليل آب بندي استخرها و آب بندي مخازن بتني، جزيي جدا ناپذير از فرايند طراحي و ساخت استخر مي باشد. اين تماس مي تواند ناشي از آب درون استخر و يا ناشي از آب هاي زيرزميني در زير و يا مجاورت استخر باشد. به همين دليل بايد آن ها را آب بند نمود و در مقابل عوامل فيزيكي مخرب كه ممكن است دوام بتن را زير سوال ببرد، محافظت نمود.

طراحي سيستم آب بندي مخازن بتني و استخر ها 

همواره يكي از مهم ترين جنبه هاي استخرهاي شنا، زيبايي آن ها بوده است. در مورد استخرهاي ديگر نظير مخازن بتني آب، مهم ترين جنبه آن ها بارهاي وارد بر آن ها و تجهيزات درون آن است. براي برخي استخر هاي خاص هم مانند استخرهاي پرورش ماهي، حفاظت شيميايي آن ها بر موارد فوق اضافه مي گردد. در هر يك از اين موارد مواد مصرفي جهت آب بندي استخر و آب بندي مخازن بتني  متفاوت بوده و بايد براساس كاربرد استخر آن ها را انتخاب نمود. متاسفانه هر گونه نقصاني در مراحل طراحي و ساخت استخر، منجر به عملكرد ناقص سيستم آب بندي و در نتيجه آسيب بر سازه مورد نظر است. به طور خلاصه مي توان پارامترهاي زير را براي طراحي يك استخر نام برد:

 • حفاظت و آب بندي قسمت هاي بيروني استخر و مخازن بتني آب
 • آب بندي سيستم لوله كشي  در تاسيسات استخر و سيستم تصفيه استخر
 • آماده سازي و آب بندي سطوح داخلي استخر و مخازن بتني آب
 • انتخاب مصالح صحيح براي پوشش نهايي

آب بندي مخازن بتني آب و استخر هاي مجود

گاهي اوقات ممكن است به علت تغيير كاربري يك استخر يا مخزن آب، نياز به طراحي و اجراي سيستم آببندي بعد از اتمام سازه شود. در اين شرايط احتمالاً تمهيدات خاصي براي طراحي سيستم آب بندي ديده نشده است. بنابراين بايد به مراتب بيشتر از سازه اي كه در مرحله اجرا يا طراحي است، در انتخاب سيستم آب بندي دقت به عمل آورد.

يكي ديگر از شرايطي كه ممكن است نياز باشد براي استخرها يا مخازن آبي موجود سيستم آب بندي جديد طراحي و اجرا نمود، تخريب يا مشكل پيدا كردن استخر موجود است. در اين شرايط هم با توجه به اينكه سيستم آب بندي به خوبي عمل نكرده است، بايد دقت كافي در انتخاب طرح آب بندي جديد را ارائه نمود. به طور خلاصه مي توان موارد زير را براي تعمير سيستم آب بندي جديد برشمرد:

 • ارزيابي اوليه سازه موجود
 • آماده سازي سطح
 • آب بندي لوله كشي و سيم كشي سازه موجود
 • انتخاب مصالح صحيح
 • مسلح سازي بتن استخرها و مخازن آب

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد تاسيسات و تجهيزات استخر هاي شنا مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد

هزينه ساخت استخر خانگي، يك آب تني بي دغدغه چقد ميرزه؟

 براي طراحي يك استخر ايده آل متناسب با نيازها و معماري خانه شما، استفاده از مهارت‌هاي سازندگان ماهر در حيطه ساخت استخر، ضروري است. شما نيز براي كمك به تسريع اتمام پروژه بايد ضرورياتي مانند نقشه ساختمان را در اختيار اين افراد بگذاريد؛ و سپس كارهاي مربوط به مجوز براي ساخت استخر را به حرفه ‌اي‌ هاي اين صنعت بسپاريد.

مراحل ساخت استخر

 1. براي ساخت يك استخر بتني، به طور كلي 6 مرحله اصلي بايد طي شود كه در ادامه آنها را عنوان مي كنيم:
 2. ابتدا بايد خاك محل احداث را آزمايش كرد تا از جنس خاك و ميزان مقاومت آن اطلاعات كافي به دست بيايد.
 3. سپس نوبت به مرحله طراحي استخر مي رسد كه بايد مناسب با ابعاد زمين و سليقه كارفرما صورت گيرد.
 4. بعد از تاييد طرح نوبت به اجرا مي رسد. در صورتي كه قصد داريد استخر پايين تر از سطح زمين قرار بگيرد بايد عمليات گود برداري را انجام دهيد.
 5. سپس عمليات آرماتور بندي و زير سازي استخر صورت مي گيرد.
 6. قبل از پايان مراحل سفت كاري استخر لوله هاي گرمايش و تصفيه استخر كار گذاشته مي شوند.

در مرحله آخر سفت كاري كل بدنه استخر را با ملات بتن مي پوشانند و مرحله نازك كاري با كاشي يا سراميك شروع مي شود.

اجزا تشكيل دهنده استخرها  

پي وي سي، پلاستيك ،فولاد، استيل يا بتن از جمله متريال هايي هستند كه در ساخت انواع استخر بكار مي روند. كار ميله هاي فولادي نگهداري از سازه استخر است و جزء جدايي ناپذير استخرهاي بتني است. براي انتقال آب استخر از لوله هاي پي وي سي استفاده مي شود. جنس نرده هاي استخر معمولا از جنس پلاستيك يا استيل است.

نكات مهم و توضيحات

 • توجه داشته باشيد ابعاد و اندازه قطر لوله هاي آب، بايد نسبت به حجم استخر و ميزان آب مصرفي تعيين شود.
 • در استخرهاي بتني حتما بايد از ميلگرد براي نگهداري بدنه استخر استفاده شود.
 • تمامي تاسيسات الكتريكي داخل و اطراف استخر بايد از عايق كاري مناسبي برخوردار باشند تا سلامت شناگران حفظ شود.
 • براي تصفيه آب بهتر است از دستگاه تصفيه با سرعت پايين استفاده كنيد تا به بازدهي بالاتري برسيد.
 • شما بايد مناسب با موقعيت پروژه و ابعاد اندازه استخر جنس كاسه استخر را تعيين كنيد.

عوامل موثر در هزينه هاي ساخت استخر

مهمترين عوامل در برآورد هزينه ساخت استخر، جنس كاسه، تجهيزات و نازك كاري استخر است. كاسه از جنس بتن مسلح براي استخرهايي با ابعاد بزرگ مناسب است و استخر فايبرگلاس براي استخرهاي كوچك مقرون به صرفه تر است. انتخاب نوع برند تجهيزات از عوامل مهم در تعيين قيمت نهايي ساخت استخر است. برندهاي ايتاليايي، آمريكايي و چيني از برندهاي پر فروش در بازار هستند كه بايد مناسب با بودجه كارفرما خريداري شوند. نوع متريالي كه براي نازك كاري نهايي استخر استفاده مي شود از اهميت بالايي برخوردار است. مثلا كاشي كاري بخصوص كاشي با ابعاد كوچك، قيمت نهايي را تا حد زيادي بالا مي برد.

 

تجهيزات جانبي استخر

  در كنار هيجان و اوقات خوشي كه استخر هاي شنا به همراه مي آورند، چالش هايي مربوط به نگهداري و مراقبت آن ها و همچنين تجهيزات جانبي استخر نيز وجود دارد. با اين حال، بسياري از  تجهيزات و ابزار آلاتي وجود دارند كه مي توانند مالكيت استخر را به يك تجربه اي هدفمند تبديل كنند كه در نهايت نياز كمتري به تعمير و نگهداري استخر خواهد بود .

لوازم و تجهيزات جانبي استخر

وكيوم ها 

از ساده ترين تجهيزات جانبي استخر براي تميز كردن يك استخر كثيف به كار گيري وكيوم ها است. تمامي استخر ها بايد به طور منظم وكيوم شوند. سري هاي وكيوم مي توانند به جاروب هاي تلسكوپي وصل شوند و سپس يك شلنگ وكيوم به اين سري ها متصل مي شود. سپس جاروب به همراه وكيوم به داخل استخر فرو مي رود.

توري هاي اسكيمر و برگ

از محبوب ترين گزينه هاي تجهيزات جانبي استخر مي توان به توري هاي اسكيمر و برگ اشاره كرد. توري هاي اسكيم شبكه مسطحي مي باشد كه به جاروب  تلسكوپي متصل مي شود. از اين محصول به صورت روزانه براي برداشتن آوار هاي شناور روي سطح آب استخر استفاده مي شود

جاروب هاي تلسكوپي

اين محصولات در اندازه هاي مختلفي وجود دارند. نمونه هاي با كيفيت تر از فايبرگلاس ساخته مي شوند، اما به طور معمول آنها از جنس آلومينيوم مي باشند. جاروب هاي تلسكوپي در انتهاي خود داراي حفره هايي هستند كه طيف گسترده اي از لوازم و تجهيزات جانبي استخر را مي توان به آن ها متصل كرد.

دريچه هاي اسكيمر

دريچه هاي اسكيمر نقش مهمي در عملكرد اسكيمر استخر شما ايفا ميكند. دريچه هايي كه به صورت اشتباه نصب شده اند، شكسته يا گمشده باشند سبب مي شود كه اسكيمر ها استخر مقدار زيادي از اثر بخشي خود را از دست دهد. اين ابزار آلات به ​​راحتي مي توانند تعويض و يا جايگزين شوند.

پاك كننده هاي فشاري

اين سيستم ها با استفاده از فشار آب كار مي كنند و به طور معمول داراي كيسه هاي فيلتر قابل تعويض مي باشند كه كثيفي ها و آوار را از كف استخر جمع مي كنند.

پاك كننده هاي اتومات

اين سيستم ها يك پمپ تصفيه استخر و فيلتر مستقل از استخر دارند و معمولا آوار را به وسيله يك فيلتر داخلي به دام مي اندازند. آن ها همچنين به نام ربات هاي ساكشني شناخته مي شوند كه نياز دارند به يك منبع برق متصل گردند.

پاك كننده هاي ساكشني

يكي ديگر از تجهيزات استخر ، سيستم پاك كننده مكشي است. سيستم هاي پاك كننده مكشي همانند يك اسكيمر عمل مي كنند و با كمك سيستم پمپاژ استخر و تصفيه عمل مي كنند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر و تعمير و نهگداري آن مي تواني از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

 

انواع روش هاي ضد عفوني آب استخر

 1.استفاده از تزريق گاز ازن براي ضدعفوني آب استخر: 

يكي از بهترين روش ها استفاده از گاز ازن است.

تزريقاين گاز باعث عدم تشكيل جلبك در سطح و ديواره هاي استخر ميشود و همچنين اين گاز بسيار ارزان بوده و براي از بين بردن باكتري ها، ويروس ها،

ميكروب ها و انگل ها استفاده مي شود .

2. استفاده از كلر براي ضد عفوني آب استخر

از ماده كلر براي ضدعفوني آب استفاده ميشود،

اما اگر آب استخر داراي نا خالصي درشت و يا معلق در آب باشد تنها راه حل اين مشكل استفاده از فيلتر هاي ميكروني است . از آنجا كه استفاده از فيلترهاي ميكروني اليافي مقرون بصرفه نيستند از فيلترهاي سيليس يا شني و يا حتي در بعضي از موارد از فيلتر ديسكي استفاده ميشود . لازم به توضيح بيشتر است كه پس از هر بار استفاده از اين تجهيزات استخر ( فيلترهاي شني و ماسه اي) بايد در مدت زمان معيني نسبت به شستن آنها اقدام كنيد. اين كار يا بصورت دستي و يا به صورت اتوماتيك انجام ميشود كه بستگي به نوع فيلتري است كه خريداري ميكنيد.

3.سيستم تصفيه فيلتراسيون آب استخر شنا

روش ديگر استفاده از فيلترهاي سيليسبراي تصفيه استخر است.

سيليس يا همان شن و ماسه كه در دانه بندي هاي مختلف وجود دارد

را ميتوانيد به راحتي آنها را در بازار تهيه كنيد را ابتدا به تناسب دانه هاي ريز و درشت درون محفظه هايي كه به آنها FRP گفته مي شود بريزيد، اين مخازن FRP داراي اشكال مختلف, كوچك, بزرگ و ... هستند كه آنها را بايد با توجه به فضاي موجودي كه در اختيار داريد تهيه كنيد. البته بهتر است براي اين كار از شركت متخصص در اين زمينه كمك بخواهيد .

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت استخر، تاسيسات استخر و تعمير و نگهداري آن مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد

تصفيه آب استخر چه تجهيزاتي نياز دارد؟

 استخر در مدل‌ها و ابعاد مختلف وجود دارد. ولي تقريباً همه آن ها، از استخر شخصي كوچك گرفته تا استخر موج يك پارك آبي، با فرآيند مشابهي كار مي كنند. استخرها از تركيب تصفيه و برقراري توازن شيميايي به طور پيوسته براي تنظيم كردن حجم عظيم آب استفاده مي كنند.

يك قسمت گود حوض مانند ( كاسه استخر) 

 • پمپ
 • فيلتر
 • تغذيه كننده شيميايي
 • سيستم تخليه
 • سيستم برگشت
 • سيستم لوله كشي براي موارد بالا

سيستم تصفيه آب استخرها چگونه كار مي كند؟

آب استخر بايد در يك سيستم تصفيه سيركوله شود تا كثيفي و آلودگي آن از بين برود. در يك مدل طراحي مرسوم ، آب از دو يا چند خروجي كف استخر و چند اسكيمر كه دور تا دور بالاي استخر تعبيه شده خارج شده و به سمت بخش تأسيسات تصفيه استخر حركت مي كند.

فيلترهاي استخر

فيلترهاي استخر معمولا از نوع فيلتر شني با مخزن هاي بزرگ هستند كه از فايبر گلاس و فلز ساخته شده و شامل يك بستر ضخيم از شن مخصوص مي‌باشند.

آب از بالاي مخزن فيلتر وارد شده و بواسطه نيروي جاذبه زمين، به سمت پايين حركت و از روي شن ها عبور مي‌كند. ذرات ريز شن، املاح و آلودگيها را به خود جذب كرده و در انتهاي مخزن، آب تصفيه شده جمع آوري و خارج مي گردد.

به مرور زمان و با توجه به گرفتگي منافد داخل فيلتر شني، شدت جريان آب در فيلتر كاهش مي يابد.مي توان از روي گيج هاي فشار ورودي و خروجي فيلتر و مشاهده اختلاف فشار ميزان كاهش جريان را كنترل نموده و در صورت نياز فيلتر را شستشوي معكوس (Back Wash) نمود

سيستم پمپ استخر

قلب سيستم تصفيه آب استخر، پمپ آن است. پمپ، آب خروجي از سيستم تخليه را از فيلتر عبور داده و مجدداٌ به كاسه استخر باز مي گرداند. قبل از پمپ، يك صافي فلزي قرار دارد تا برگ و آشغال هاي احتمالي باقيمانده كه ممكن است باعث از كار افتادن و يا صدمه ديدگي پمپ شود را جمع كند.

ميزان PH استخر

PH آب، ميزان اسيدي بودن يا قليايي بودن آب را نشان مي‌دهد. در آبي كه توازن شيميايي برقرار نباشد،واكنش هاي شيميايي نامطلوب صورت مي گيرد. آب اسيدي باعث خوردگي تجهيزات فلزي، پوسيدگي سطحي و تحريك پوست مي شود. آب قليايي نيز باعث پوسته پوسته شدن سطح  و تجهيزات استخر مي شود هم غلظت بالاي اسيدي و هم غلظت بالاي قلياييت، روي كلر اثر مي گذارد. اگر آب زيادي قليايي باشد كلر نمي تواند عوامل بيماري زا را از بين ببرد و اگر زيادي اسيدي باشد به سرعت پراكنده مي شود.

ميزان ph استخر بين 7/2 و 7/8 پيشنهاد مي شود و براي تنظيم آن اسيد يا باز اضافه مي شود. مثلا با اضافه كردن كربنات سديم يا بي كربنات سديم، PH را افزايش و يا با بي سولفات سديم، PH را كاهش مي دهند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر هم چنين ساخت جكوزي ، سوناي خشك و بخا مي توانيد از كارشناسان تام استخر مشاوره بگيريد.

مزايا استخر فايبر گلاس

 يكي از مدرن ترين تكنولوژي هاي طراحى و ساخت استخر، استخرهاى فايبرگلاس است. اين نوع از استخرها علاوه بر قابليت نصب سريع، مقاومت و عمر بسيار بالايى دارد. در اين مقاله قصد داريم به مزاياي استخر فايبرگلاس بپردازيم.

1.      استخر فايبر گلاس مقاوم در برابر كلر نمك

 همان طور كه شيمي دان ها مي گويند آب داراي كلر نمك باعث خوردگي سطح بتن مي شود؛ اين به اين معناست كه هرچه سريعتر استخر بتني خود را كنار بگذاريد، چون استخرهاي فايبرگلاس مقاوم در برابر خوردگي كلر نمك است.

2.نصب سريع استخر فايبرگلاس

هيچ كس نمي خواهد زماني كه اقدام به ساخت استخر مي كند 2 ماه يا بيشتر جهت ساخت استخر صرف شود. استخرهاي پيش ساخته فايبرگلاس كاملا اين مشكل را حل كرده اند، زيرا اين استخرها براي نصب و راه اندازي فقط به 4 تا 7 روز زمان نياز دارند.

3.نگهداري كمتر استخر فايبرگلاس

اين يك واقعيت است كه در سال 2011 تاييد شده و جايي براي بحث ندارد. استخر فايبرگلاس نگهداري زيادي نمي خواهد؛ اين استخرها كمتر از 30 دقيقه در هفته زمان براى نگهداري مي خواهند.

4.سطح نرم استخر فايبرگلاس

همانطور كه مي‌دانيد خيلي مهم است كه سطح استخر زبر و تيز نباشد. هيچ كس نمي خواهد زماني كه كودكش در استخر شنا مي كند پوست بدنش به خاطر كشيده شدن به سطح زبر و ساينده بتن زخمي شود. استخرهاي فايبر گلاس به دليل داشتن سطحي صاف و كاملا صيقلي اين مشكل را به طور كل برطرف كرده اند

5.هزينه كمتر استخرهاى فايبرگلاس

در نگاه اول شايد قيمت يك استخر بتني و فايبر يكسان باشد اما طولاني مدت با توجه به تفاوت شيميايي و تعمير و نگهداري استخر فايبر گلاس به صرفه تر است، زيرا استخر پيش ساخته فايبرگلاس آب بند دائم است و به هيچ وجه نشتي ندارد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساخت تاسيسات استخر شنا مي توانيد از مشاوران تام استخر مشاوره بگيريد.

 

مراحل ساخت استخر كشاورزي :

 مراحل ساخت استخرهاي كشاورزي و استخرهاي ذخيره آب بستگي به نوع سازه استخر دارد ساخت استخرها معمولا به چندين صورت كه در زير دسته بندي شده اند تقسيم بندي ميشوند كه ما بدليل مقاومت بيشتر و طول عمر زيادتر ساخت استخر كشاورزي بتني را به صورت مرحله اي تشريح خواهيم كرد.

1.ابتدا بايد محل ساخت استخر توسط كارشناسان مشخص شود پس از آن برآورد اوليه و بستن قرارداد با كارفرما برسر نوع ساخت استخر بتني ، بلوكي ، استخر آجري صورت ميگيرد.

2.اجراي پي كني كاسه استخر با بيل مكانيكي ، بابكت و يا در مواري كه پي كني سازه استخر در موقعيتي قرار دارد كه استفاده از وسايل مكانيكي امكانپذير نباشد بناچار پي كني بصورت دستي اجرا ميشود 

3.  پس از پي كني و رگلاژ كف استخر و تراز كف و يا اجراي شيب مورد نياز نوبت به ريختن بتن مگر كف استخر با ضخامت حداقل 10 سانتيمتر ميباشد پس از مدت 48 ساعت از گذشت بتن ريزي مگر و عمل آوري بتن نوبت به آرماتور بندي كف و بدنه استخر ميرسد كه مطابق نقشه آرماتوربندي استخر اجرا ميشود              

4.در مرحله آرماتوربند استخر پس از بستن آرماتورهاي استخر قبل از بستن قالب استخر براي بتن ريزي استخر در صورت نياز به اجراي تاسيسات مكانيكي بايستي لوله هاي تاسيسات الكتريكي و مكانيكي ( كاسه چراغ استخر و برقكشي استخر و لوله كشي براي آبگرم و سرد و تخليه استخر اجرا شود ) تمام مراحل تاسيسات استخر قبل از اجراي قالب بندي و بتن ريزي بايستي بصورت صحيح اجرا شود و سپس سر لوله هاي تاسيسات و كاسه چراغ ها طوري بايد پوشيده شوند كه پس از اجراي بتن ريزي داخل لوله هاي تاسيسات نبايستي با بتن پر شوند.

5.پس از اجراي لوله گذاري تاسيسات استخر نوبت به قالب گذاري استخر با استفاده از قالب فلزي و يا فايبرگلاس(استخر فايبر گلاس) ميرسد

6.پس از ثابت كردن قالب ها بايستي براي يكنواختي بتن ريزي كف استخر و بدنه قالب هاي ديوار را از روي ميلگرد هاي مش كف استخر فاصله اي حداقل 10سانتي متري براي پوشش مناسب روي ميلگردهاي مش و جلوگيري از پوسيدگي ميلگردها و پيوستگي بتن بدنه و كف استخر در زير قالبهاي بدنه استخر بايد ايجاد نمود

7.در استخرهاي كشاورزي پس از مرحله بتن ريزي نوبت به آببندي استخر ميرسد كه چسب هاي مختلفي در بازار موجود هستند و چسب ها معمولا در استخرهاي تا عمق 2.5 متر را ميتوان هم با چسب هاي نانو با پايه سيمان و پودر سيليس وهم چسب هاي رزين با پايه سيمان و پودر سيليس بصورت دوغابي با فرچه تا سه دست چسب كاري به فاصله زماني حداقل 12 ساعت و يا كشيدن ملات نازك با ضخامت دو ميليمتر بر روي ديواره و كف استخر با ماله فلزي استخر كشاورزي را آببندي كامل نماييد.

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد