نکات مهم درباره عایق رطوبتی استخر

 با گذشت زمان، ساختار ضد آب استخر آسیب می بیند و ترک های کوچک و بزرگ در بدنه داخلی و خارجی استخر دیده می شود. علت اصلی همه نشتی های آب از استخر، خراب شدن عایق رطوبتی استخر است

چرا باید عایق رطوبتی استخر را تعمیر کنیم؟

یکی از مراحل مهم در ساخت استخر عایق رطوبتی آن است.  یک نشتی کوچک هم موجب هدر رفتن آب زیادی می شود. هزینه آب هدر رفته از ترک دیواره های استخر، در طول یک سال بسیار زیاد می شود. اگر خوشبینانه نگاه کنیم، هزینه اتلاف آب در یک سال معادل دو برابر قیمت عایق رطوبتی استخر خواهد شد. البته این هزینه بین قبض ماهانه آب بها سرشکن می شود و شاید اصلا دیده نشود. برای اینکه هزینه های خانوار را مدیریت کنید لازم است تا هر چه زودتر عایق های رطوبتی را بازسازی کنید.

چگونه استخر را عایق بندی کنیم؟

وقتی علت نشتی آب از استخر مشخص شد، به راحتی می توانید مشکل را برطرف کنید. چنانچه مشکل نشتی لوله ها باشد و سیستم لوله کشی آب دچار ترک، شکستگی و آسیب باشد باید از یک لوله کش حرفه ای کمک بگیرید

تعمیر عایق رطوبتی استخر

اگر استخر بیش از ۱۰ سال عمر داشته باشد، عایقهای رطوبتی دیگر کارایی ندارند و بهتر است در مرحله تعمیر و نگهداری استخر با انواع عایق جدیدتر جایگزین شوند. احتمال درز و شکاف ذره بینی در عایق های قدیمی بسیار بیشتر است. اما اگر در این مدت عایق رطوبتی استخر نوسازی شده باشد، تنها نیاز به عایقکاری با رنگ دارد و با نقاشی استخر، عایق رطوبتی هم حفظ می شود. استخرهای بتونی باد با لایه نازک بتن هیدرولیکی درزگیری شوند و سپس با انواع عایق رطوبتی جدید ایمن سازی شوند.

آیا عایق رطوبتی استخر ترک دارد؟

آب استخر به طور طبیعی در اثر گرما و تغییرات هوا، تبخیر می شود بنابر این هر میزان کاهش آب استخر نشان دهنده نشتی نیست. به طور معمول یک استخر در حدود ۲ اینچ آب استخر در طول یک هفته کم می شود که جای نگرانی نیست ولی بیش از این مقدار، هشداری برای وجود نشتی در استخر است. برای اینکه ترک ها، شکاف های ریز و هر سوراخ کوچکی دیده شود، لازم است تا آب استخر را تخلیه کنید و از ایزوگام کار برای بررسی عایق رطوبت کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ساخت و نگهداری تاسیسات استخر شنا می توانید با کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید 

همه چیز در مورد نگهداری استخر شنا( راه اندازی،نگداری،و بستن استخر)

  راه اندازی استخر

 در مرحله اول باید از کارکرد صحیح تجهیزات استخر اطمینان حاصل نمائید و سپس با استفاده ار کیت های سنجش آب، تعادل آب را چک کنید.

آماده سازی آب استخر

·         با استفاده از کیت های سنجش آب پارامترهای مورد نیاز را اندازه گیری کنید.

·         مقادیر قلیائیت کل، PH، کلر آزاد موجود (FAC) و سختی کلسیمی (CH) را مطابق چارت تعادل آب پیشنهادی تنظیم نمائید.

·         در صورت روباز بودن استخر از یک تثبیت کننده مانند سیانوریک اسید استفاده کنید.

·         به آب استخر مطابق ویدئو شوک بدهید.

این برنامه 4 مرحله ای نگهداری استخر در کل فصول استفاده از آن اجرا کنید.

آماده سازی تجهیزات استخر

·         آب و هر گونه مواد زائدی که در طول زمستان روی کاور استخر جمع شده اند را تمیز کنید.

·         کاور را بردارید. کاور را کاملا تمیز کنید تا از خرابی زود هنگام آن جلوگیری شود.

·         تاسیسات استخر و تاسیسات الکتریکی  برای پمپ تصفیه استخر ، فیلتر ها و سیستم سیرکولاسیون را دوباره وصل کنید.

·         از تمیز و خالی بودن اسکیمر، پمپ، مسیر مکش و دیگر تجهیزات از هرگونه موائد زائد، اطمینان حاصل کنید.

·         کف و دیواره های استخر را با استفاده از برس تمیز کنید.

·         استخر را تا سطح مناسب با آب پر کنید.

·         اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات و تاسیسات الکتریکی آماده به کار باشند.

·         اسکیمر، مسیر مکش و فیلتر را جهت اطمینان از صحت عملکرد چک کنید.

·         استخر را جهت حذف دیگر مواد معلق باقیمانده در آب جارو کنید.

·         پمپ فیلتراسیون را روشن کرده و عدم نشتی سیستم را چک کنید.

·         سیستم فیلتراسیون را به مدت 12 ساعت روشن بگذارید.

بستن استخر

·         پارامترهای آب را با استفاده از کیت سنجش آب اندازه گیری کرده و در محدوده ایده آل تنظیم کنید.

·         استخر را با استفاده از جاروهای مکشی به صورت کامل تمیز نموده و مواد زائد معلق را خارج کنید.

·         از کیت مراقبت از استخر در طول زمستان، مطابق دستورالعمل سازنده استفاده کنید.

·         فیلتر را تمیز کنید..

 

·         سطح استخر را با کاور مناسب بپوشانید. کاور باید ضد آب بوده و در برابر آب و هوا و مواد شیمیایی استخر مقاوم باشد. لبه های استخر را جهت جلوگیری از ورود هوا کاملا آب بندی کنید. این کار باعث می شود تا تمیزکاری استخر در زمان باز کردن دوباره آن آسانتر باشد.

نگهداری جکوزی

 در صورت استفاده از کلر :

تعادل آب:

مقادیر قلیائیت کل، سختی کلسیمی و pH آب را اندازه گیری کنید و در محدوده اعلام شده در جدول تنظیم نمائید.

ضدعفونی:

بسته به نحوه تزریق کلر به آب جکوزی کلر اضافه کرده و مقدار کلر آزاد باقیمانده (FAC) را اندازه گیری و در محدوده مجاز تنظیم نمائید. در هنگام راه اندازی، تا زمانی که مقدار کلر آزاد باقیمانده به 4-5ppm نرسیده است، وارد جکوزی نشوید. مقدار کلر آزاد باقیمانده همواره در محدوده 3-5ppm باشد.

و در صورتی که از برم استفاده می کنید:

زمانی که آب جکوزی را با آب تازه پر می کنید، مطابق دستور العمل سازنده و بسته به حجم جکوزی مقداری بروم به آب جکوزی اضافه نمائید تا بتوان مقدار 30ppm بروماید به صورت ذخیره در آب داشته باشیم. این مقدار از بروماید ذخیره تبدیل به برماین می شود که برماین یک ضدعفونی کننده قوی بوده علاوه بر بی بو بودن، ماکزیمم آسایش را برای چشم و پوست به ارمغان می آورد. نیازی نیست مقدار30ppm بروماید ذخیره همانند 2-4ppm بروماین به صورت روزانه ثابت باقی بماند. هر بار پس از تعویض آب جکوزی باید به آن بروماید اضافه شود.

تعادل آب:

قلیائیت کل، سختی کلسیمی و pH را اندازه گیری و در محدوده ایده آل ذکر شده در جدول تنظیم کنید.

ضدعفونی:

قرص سدیم برماید را داخل شناور گذاشته و مقدار بروماین باقیمانده را اندازه گیری و تنظیم کنید. تا زمانی که مقدار بروماین باقیمانده به 2-4ppm نرسیده، وارد جکوزی نشوید. همواره مقدار برمین باقیمانده را در محدوده 2-4ppm نگه دارید.

اگر میخواهید ماده ضدعفونی کننده جکوزی را از برم به کلر و یا برعکس تغییر دهید، آب جکوزی را خالی کرده و با آب تازه پر کنی

نگهداری معمول

شرایط نگهداری  از تاسیسات جکوزی عاملی بسیار مهم جهت داشتن جکوزی ایمن و عاری از مشکلات است. دمای آب جکوزی همواره حدود 40 درجه سلسیوس یا 104 درجه فارنهایت می باشد و این دما باعث افزایش شدید نرخ تبخیر آب و ایجاد محیط بسیار مناسب برای رشد باکتری ها و جلبک ها می شود. استفاده زیاد از جکوزی می تواند باعث ایجاد کدورت و کند شدن گردش آب و همچنین ایجاد خوردگی، لکه و رسوب در قسمت های مختلف جکوزی شود.

بستن جکوزی

جهت بستن جکوزی خود حتما به دستورالعمل های سازنده توجه فرمائید. ولی اگر اطلاعات و مدارکی در این زمینه در اختیار ندارید، موارد ذیل را برای هر دو حالت استفاده از کلر و برم انجام دهید:

·         آب جکوزی را خارج کنید.

·         آب باقیمانده داخل لوله ها، اسکیمر، فیلتر و هیتر را کاملا تخلیه کنید. در صورت عدم تخلیه، ممکن است پس از یخ بستن در زمستان به لوله کشی ها و تجهیزات استخر و جکوزی آسیب برساند.

·         آب باقیمانده در کف فیلتر را به صورت کامل تخلیه کنید.

·         مسیرهای تخلیه آب تجهیزات را با درپوش مسدود کنید.

·         برق ورودی تمامی تاسیسات الکتریکی را قطع کنید.

·         روی جکوزی را با کاور مخصوص بپوشانید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت و نگداری استخر و هم چنین موتورخانه هوشمند می توانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید.

طراحی موتورخانه استخر شنا

 با پیشرفتهایی که در چند سال اخیر حاصل شده است، شیوه ها و مفاهیم طراحی و ساخت استخرها تغییر پیدا کرده و ویژگی های جدیدی به آنها اضافه شده است. طرح های جدید با توجه به توصیه های مشاوران استخرسازی درباره چیدمان، استقرار و شکل استخر تهیه می شوند.

مهندسان تاسیسات نیز باید مطابقت داشتن کلیه تجهیزات استخر را با مقتضیات جریان و فیلتراسیون آن مورد بررسی قررار داده و تایید کنند. البته ملاحظات دیگری چون تاسیسات  الکتریکی، نوع پمپ ها، نوع فیلترها و شیمی آب نیز وجود دارند.

سازندگان استخرها باید بخوبی با تجهیزات مورد استفاده در استخرها، رنگها و پرداختهای سطوح، شیمی آب، پمپاژ مکانیکی،فیلتراسیون، سیستمهای گرمایش و الکتریکی آشنایی داشته باشند.

استخر شنا (موتورخانه  استخر شنا)

 

استخر های شنا برای کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که بنا بر کاربری آن، دارای قسمت­های متفاوتی می باشند.

یک استخر عمومی، دارای بخش هایی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

·         سالن استخر

·         استخر شنا

·         جکوزی

·         سونا بخار

·         سونا خشک

·         حوضچه آب سرد

·         ورودی

·         رخت کن

·         دوش ها

·         دستشویی ها

برای عملکرد بهینه ی این بخش ها نیاز به یک سیستم تاسیساتی یکپارچه است تا بتواند محیطی مناسب را برای شناگران تامین کند. برای برآورد این نیاز،تاسیسات استخر یکپارچه ای را در فضایی به نام موتورخانه استخر تعبیه می کنند.

موتورخانه های معمولی استخر دارای تجهیزات زیر می باشند:

·         دیگ آبگرم

·         دیگ بخار

·         سختی گیر

·         فیلتر شنی

·         مبدل حرارتی

·         منبع کویل دار

·         موگیر

·         پمپ

·         شیر آلات و اتصالات

طراحی موتورخانه استخر شامل ۳ بخش کلی می باشد.

·         بخش اول واحد گرمایش

·         بخش دوم تصفیه آب

·         بخش سوم پمپاژ

 

برای بررسی موتورخانه ی یک استخر لازم است تا تک تک واحد های استخر به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرند تا تمامی تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد آسایش شناگران مشخص شود

آموزش طراحی استخر، سونا و اسپا (جکوزی)

 امروزه طراحی تاسیسات استخر، سونا (سونا خشک و سونا بخار) و جکوزی باتوجه به پیشرفت‌های این صنعت و نیز هزینه بالای آب و حامل‌های انرژی، توانایی خاصی می‌باشد. این امر وقتی جدی‌تر می‌شود که می‌بینیم مجتمع‌های مسکونی بزرگ نیز به این تجهیزات مجهز هستند و استفاده از این تاسیسات روز به روز گسترده‌تر می‌شود.

استخر، سازه‌ای مصنوعی است که مانند یک مخزن سرباز، آب مورد نیازی که برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد را در خود نگه می‌دارد. به طور کلی استخرها را از لحاظ کاربری، نوع مصالح به کار رفته در سازه استخر و موقعیت استخر نسبت به سطح زمین در گروه‌های مختلفی تقسیم بندی می‌کنند.

استخرها را از دیدگاه کاربری می‌توان در گروه‌های زیر طبقه بندی نمود:

·         استخرهای اقیانوسی

·         استخرهای عمومی

·         استخرهای تمرینی

·         استخرهای خصوصی

·         استخرهای قهرمانی

·         استخرهای درمانی

·         استخرهای بیکران

 

تهویه مطبوع در استخرها

محیط استخرهای سرپوشیده دقیقا همانند تمامی محیط های بسته ساختمان باید از نظر شرایط آسایش حرارتی، سلامت و کیفیت هوای داخل در استخرها بیش از آن که از دیدگاه تامین شرایط آسایش شناگران مهم باشد، از دیدگاه حفظ سلامت آنان دارای اهمیت است. البته در استخرها، تنظیم شرایط هوای داخل به منظور افزایش طول عمر تجهیزات استخر و محافظت از سازه ساختمان در برابر هوای مرطوب استخر نیز دارای اهمیت است. به طوری که درصورت عدم توجه به این مساله، بخار آب بر روی دیوارها، پنجره‌ها و سقف استخر تقطیر می‌شود و در دراز مدت به سازه ساختمان و تجهیزات موجود در آن آسیب می‌رساند. بنابراین تامین کیفیت هوای داخل یکی از مهم ترین معیارهایی است که در طراحی استخرهای سرپوشیده باید مدنظر قرارگیرد.

اسپا (جکوزی)

استخرهای آب گرم در گذشته‌ای نه چندان دور از جنس چوب و به شکل‌های مختلف ساخته می‌شدند و از آن‌ها برای استراحت، کاربردهای درمانی، رفع تنش عضلات و مانند آن استفاده می‌شد. این استخرها به دلیل عدم راحتی و مشکلات متعددی مانند نشتی آب به تدریج از رده خارج شدند. اما آنچه که امروزه در متون فنی با عنوان استخر آب گرم یا “Hot Tub” مطرح است در واقع همان استخرهای گردابی و استخرهای هوایی هستند.

سیستم لوله‌کشی

مسیری که آب در مدار گردش آب جکوزی‌ها طی می‌کند نیز مشابه با مدار گردش آب استخرهاست. البته مدار گردش آب استخر و جکوزی ممکن است مشترک و یا مجزا باشند که هر یک مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت استخر ،تعمیر و نگهداری آن می توانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید

استخر شنا چگونه کار می کند؟

 نکته جالبی که در مورد استخر شنا وجود دارد این است که تمامی آن ها عمکرد مشابهی دارند. فارغ از انداره، شکل و دیگر مشخصات استخر، تمامی آنها متشکل از سیستم فیلتراسیون و ضدعفونی بوده تا به صورت مداوم آب استخر تمیز و سالم بماند. اما واقعا استخر شنا چگونه کار می کند؟

به عنوان یک صاحب استخر، ممکن است تنها با نحوه کنترل تجهیزات استخر آشنایی داشته باشید و از عملکرد آنها بی اطلاع باشید.

از نظر استقرار دو نوع استخر وجود دارد، استخرهای روی زمین و درون زمین. استخر روی زمین ارزانترین و آسانترین حالت ساخت استخر می باشد، که معمولا در آن از کیت های پیش ساخته استفاده شده و به راحتی توسط یک تکنسین حرفه ای استخر، نصب می شوند.

جریان آب

جهت حذف مواد معلق و آلودگی ها از آب استخر شنا، بایستی آب درون یک سیستم فیلتراسیون در گردش باشد. به صورت معمول، آب از طریق دو یا چند مسیر تخلیه اصلی در کف استخر و همچنین چندین اسکیمر موجود در لبه بالا و دور تا دور استخر وارد مسیر فیلتر استخر می گردد. اسکیمرها با به حرکت در آوردن آب، کف و آشغال های سطح آب را خارج کرده و درون سبد استرینر خود جمع می کنند. این کار سبب می شود تا آب استخر به صورت یکسان گرم شده و مواد شیمیایی به صورت یکنواخت پخش گردد.

گرمایش آب استخر

هیچ کس دوست ندارد در یک استخر کثیف و یا سرد شنا کند. هیترهای استخر شنا به صورت فزاینده یی محبوب شده و جزء اصلی تجهیزات استخر شده اند. روش های مختلفی برای گرمایش استخر وجود دارد مانند: هیترهای برقی، هیترهای گازی، مبدل ها، هیت پمپ ها، پنل ها و یا پوشش های خورشیدی. بسیاری از صاحبان استخر از ترکیبی از این سیستم ها برای رسیدن به حداکثر گرمایش در مقابل حداقل انرژی مصرفی، استفاده می کنند

 (امروزه با توجه به رشد و پیشرفت تکنواوژی درساخت استخر های  جدید تا حد زیادی از مونور خانه هوشمند استفاده کنند.)

پمپ و فیلتر

جهت جلوگیری از رشد جلبک و سایر آلودگی های مضر، فیلتر استخر بایستی به صورت منظم در حال کار باشد. با این حال، بدون پمپ، سیستم فیلتراسیون کار نخواهد کرد و استخر شما برای استفاده بیش از حد کثیف خواهد بود.

 

طول عمر تجهیزات استخر بسته به موقعیت مکانی، تعداد دفعات کارکرد تجهیزات و شیمی آب استخر، متفاوت است. ما راهنمایی ها و پیشنهادهای لازم برای نگهداری استخر در شرایط ایده آل را برایتان در سایت تام استخر آماده کرده ایم. 

4مورد از بزرگترین مشکلات فیلترهای استخر شنا

 با وجود آنکه فیلتر ها از تجهیزات استخری ساده ای هستند ، و فقط مخزن بزرگی هستند که آب از داخل آن عبور می کند، ممکن است دچار مشکلاتی شوند که برای صاحبان استخر بسیار ناخوشایند باشد. در ادامه این مقاله به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

ورود شن و پودر دیاتومه به داخل استخر

یکی از مشکلات رایج فیلترهای استخری، ورود شن و پودر دیاتومه (DE) به داخل استخر می باشد. در فیلترهای شنی، این مشکل می تواند ناشی از ترک و شکستگی در نازل ها و لوله نگهدارنده درون مخزن باشد. نازل ها را می تواند به صورت جداگانه تهیه کرده و جایگزن کنید. در صورتی که نازل ها سالم باشند، می توانید فقط لوله نگهدارنده را تعویض کنید

واشر عنکبوتی

درون شیر چندراهه فیلتر شنی و فیلتر دیاتومه، واشری وجود دارد که تا حدودی به شبکه تار عنکبوت شباهت داشته و ساختار آن شامل یک حلقه کوچک در مرکز و تعدادی پره (معمولا 4 یا 5 عدد) که حلقه کوچک را به یک حلقه بزرگتر متصل می کند، می باشد. با وجود کوچک و ساده بودن، این قطعه می تواند دلیل تعدادی از مشکلات فیلتر استخری باشد. از علائم آسیب دیدگی و فرسوده شدن واشر عنکبوتی، نشت آب از اطراف شیر و یا خروج آب از مسیر فاضلاب می باشد. این واشر معمولا به دلیل خاموش نکردن پمپ در هنگام چرخاندن دسته شیر آسیب می بیند.

فشار بالا درون مخزن فیلتر

برخی از مشکلات فیلترها ناشی از فشار بالای درون مخزن فیلتر می باشد. این فشار بالا می تواند به دلیل انتخاب سایز فیلتر کوچکتر نسبت به پمپ استخری باشد؛ لذا پمپ جریان آب بالاتر از مقدار طراحی شده فیلتر را به درون آن پمپاژ می کند و فشار درون فیلتر افزایش می یابد. کثیف بودن فیلتر یک علت دیگر برای بروز این مشکل می باشد که در فیلترهای کارتریج با شستشوی کارتریج ها و در فیلتر شنی و دیاتومه از طریق بکواش به موقع می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد

فشار پایین درون مخزن فیلتر

همانطور که در بالا ذکر شد، فشار بالا درون مخزن فیلتر مشکلاتی ایجاد می کند، اما فشار پایین که معمولا نشان دهنده گرفتگی مسیر عبور آب قبل از ورود به فیلتر می باشد نیز می تواند مشکلاتی به وجود آورد که تاثیر منفی در عملکرد سیستم گردش آب استخر دارد. در ابتدا سبد استرینر و پروانه پمپ را بررسی کنید. اگر هر کدام از آن ها توسط شاخ و برگ درختان و ... دچار گرفتکی شده اند، با خارج کردن آشغال ها جریان آب عبوری را افزایش دهید.

فشار پایین همچنین می تواند ناشی از گرفتگی سبد اسکیمر استخر و یا گیر کردن دریچه آن باشد. پایین رفتن سطح آب استخر نیز می تواند باعث کاهش جریان آب عبوری از فیلتر وکاهش فشار شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مور ساخت ،تعمیر و نگداری تاسیسات استخر های شنا و هم چنین موتورخانه هوشمند می توانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید

ساخت استخر بتنی + معایب و مزایای استخرهای بتنی

 چند سالی است که ساخت و ساز استخرها در کشور ما افزایش پیدا کرده است. برآوردها نشان می‌دهد که تمایل مردم ایران به ساخت استخر بتنی بیشتر از سایر استخرها مثل فایبرگلاس و ونیل است. تام استخر در این مقاله به بررسی معایب و مزایای ساخت و نگهداری استخرهای  بتنی می پردازد.

مزایای ساخت استخر بتنی

اندازه و شکل آن در طراحی ها و اجرا قابل تنظیم است

استخرهای بتنی این امکان را به شما می دهند تا شکل استخر را به صورت دلخواه دربیاورید. این بزرگترین مزیت استخرهای ساخته شده از جنس بتن است.

دوام و استحکام بالا

مانند استخرهای فایبرگلاس ، ساختار استخرهای بتنی فوق العاده بادوام است. برخی از خانواده ها در خانه سگ نگهداری میکنند و همواره نگران این هستند که سگ یا وسیله های تیز به فضای داخلی اسخر آسیب بزنند. اما خوشبختانه درست مانند استخرهای وینیلی احتمال وارد شدن چنین آسیب هایی در استخر بتنی وجود ندارد.

معایب ساخت استخر بتنی

بیشتر کار تعمیر و نگهداری استخر بتنی با دست است

از لحاظ ماهیت، بتن بسیار متخلخل است. این وضعیت یک شرایط بسیار ایده آل برای جای دهی و رشد جلبک ها در استخر ایجاد میکند. بعد از آنکه جلبک ها در بخش های مختلف بتن رشد کردند کار تمیز کردن و از بین بردن آن ها بسیار سخت تر است.

استخرهای بتنی نیاز بیشتری به مواد شیمیایی دارند

شیمی آب موضوع دیگری در مورد استخرهای بتنی است. از آنجا که در صورت عدم نگهداری صحیح از استخر ممکن است جلبک ها در سطوح داخلی قرار بگیرند، مواد شیمیایی بیشتری برای ضدعفونی کردن و از بین بردن جلبک ها مورد نیاز است. از طرفی ضدعفونی کردن استخرهایی که جلبک دارند وقت زیادی میطلبد و نیازمند هزینه بالاتری است. علاوه بر این، بتن ماهیتی قلیایی دارد که دائماً pH آب استخر را افزایش می دهد و برای حفظ تعادل ph نیاز به افزودن منظم اسید دارد.

طولاتی بودن پروسه ساخت استخر بتنی

برخلاف استخرهای فایبرگلاس و حتی استخرهای وینیلی که می توانند طی چند هفته تکمیل شوند، اتمام ساخت استخرهای بتنی سه تا شش ماه یا بیشتر طول می کشد. طولانی بودن پروسه ساخت این نوع استخرها به دلیل این است که تمام مراحل ساخت در محل انجام میشود. این درحالی است که استخرهای فایبرگلاس پیش ساخته هستند و تنها نیاز به نصب دارند. نمونه های وینیل نیز دوره ساخت نسبتا کوتاهتری دارند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت و تاسیسات استخر های شنا هم چنین موتور خانه هوشمند  می توانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید. 

5 مورد از اشتباهات بزرگ در نگهداری پمپ استخری

 پمپ و موتور در واقع قلب تپنده سیستم گردش آب استخرتان به شمار می رود بنابراین نگهداری و یا تعمیر پمپ استخر یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار درنگهداری استخرهای شنا می باشد. زیرا در صورت از کار افتادن و یا بازده پایین آن، عملکرد سیستم فیلتراسیون مختل می گردد.

با وجود این اشتباهات رایجی در زمینه نگهداری استخر وجود دارد که در ادامه این مقاله به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

کارکرد خیلی زیاد یا خیلی کم پمپ

برخی از صاحبان استخر، جهت صرفه جویی و کاهش هزینه برق مصرفی، ساعات کارکرد پمپ را کاهش می دهند. برای حفظ کیفیت و سلامت آب استخر، کل حجم آب باید روزانه یکبار به صورت کامل از سیستم فیلتراسیون عبور کند. بسته به نرخ جریان پمپ استخری تان، معمولا این کار بین 8 تا 12 ساعت طول می کشد. اگر شما اجازه ندهید روزانه آب یکبار به صورت کامل از سیستم فیلتراسیون عبور کند، جلبک ها شروع به رشد کرده و آب استخر کثیف و کدر خواهد شد که در نتیجه آن نسبت به زمانی که پمپ میزان کارکرد عادی دارد، استخر نیاز به نگهداری و استفاده از مواد شیمیایی بیشتری دارد.

انتخاب سایز نامناسب پمپ استخری

اشتباه رایجی که در انتخاب سایز پمپ استخری وجود دارد این است که هر چه توان پمپ بالاتر باشد بهتر است. به عنوان یک نتیجه، می توان گفت که اکثر استخرها پمپ های بزرگتر از سایز مورد نیاز دارند. ما به صورت منظم مراجعانی با استخر های نسبتا کوچک (تقریبا 40 مترمکعب) داریم که پمپ استخری شان 2 تا 3 برابر بزرگتر از سایز مورد نیاز است، که باعث هدر رفت انرژی و پول می شود..

در مقابل، برخی از صاحبان استخر جهت صرفه جویی در هزینه، پمپی بسیار کوچکتر از نیاز استخرشان خریداری می کنند. این امر زمانی که پمپ علاوه بر استخر، انرژی لازم جهت گردش آب جکوزی، آبنما، آبشارها و دیگر تجهیزات استخر را نیز تامین می کند، کاملا مشهود است. با این حال اگر یک جاروی مکشی اتومات را نیز یه مجموعه بالا اضافه کنیم، پمپ شدیدا تحت فشار قرار خواهد گرفت.

عدم تعویض آب بند شفت موتور هنگام تعویض موتور

با دلایل خوبی، موتورهای جایگزین برای پمپ استخری یکی از محصولات محبوب برای ما هستند. در اکثر موارد، هنگامی که یک پمپ استخری خراب می شود، معمولا قسمتی که با آب در تماس است سالم است و تنها موتور نیاز به تعویض دارد. به دلیل آنکه موتور تقریبا نصف قیمت پمپ جدید است، معمولا تنها موتور تعویض می شود. همچنین هزینه تعویض موتور کمتر از هزینه نصب پمپ جدید است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ساخت استخر و یا تاسیسات استخر میتوانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید.

نحوه محاسبه هد پمپ استخر شنا و جکوزی

 زمانی که برای خرید پمپ تصفیه آب استخرتان به یک فروشگاه تجهیزات استخر مراجعه می کنید ، با انواع مختلفی از پمپ های استخر روبه رو خواهید شد و ممکن است با این سوال از طرف فروشنده مواجه می شوید که هد پمپ انتخابی چقدر باید باشد؟! برای جواب به این سوال شما باید اطلاعات کافی در مورد هد پمپ و نحوه محاسبه آن داشته باشید تا بتوانید جواب درستی به فروشنده بدهید. با ما همراه باشید تا نحوه محاسبه هد پمپ تصفیه آب استخر را به شما آموزش دهیم.

هد داینامیک کل به ارتفاع معادل کل که یک سیال با در نظر گرفتن هرگونه تلفات اصطکاک در خط لوله می تواند پمپ شود، گفته می شود. اساساً هد داینامیک اندازه گیری مقاومت در مسیر پمپ هنگام مکش آب از استخر و دهش آن از درون سیستم فیلتراسیون به سمت استخر می باشد. طول مجموع لوله ها، ارتفاع پمپ از کف یا سطح استخر، زانویی ها، فیلترها، هیتر و ... بر مقدار هد پمپ تأثیر گذار است. تمام چرخش ها در خط لوله باعث افزایش اصطکاک مسیر در مقابل عبور آب می شود. هر چه اصطکاک مسیر بیشتر باشد، پمپ باید سخت تر کار کند تا آب را از درون خط لوله عبور دهد، لذا نیاز به پمپ با توان بالاتر خواهید داشت و یا باید سایز لوله کشی را بزرگتر انتخاب کنید.

مرحله1- طول تمام خط لوله ها را اندازه گیری کنید.

طول تمام لوله کشی ها شامل مسیر مکش کف استخر، اسکیمرها و دیگر مسیر مکش ها که آب را از سمت استخر به پمپ می رسانند را، تا محل قرار گیری پمپ، اندازه گیری کنید. هنگام اندازه گیری به ارتفاع قرارگیری لوله ها، تعداد زانویی ها و نوع آن ها (45 درجه یا 90 درجه) توجه داشته باشد. نوع زانویی ها نیز در مقدار اصطکاک مسیر تاثیرگذار است. طول لوله های سمت دهش پمپ را نیز به همان شیوه اندازه گیری کنید و همچنین تعداد و نوع زانویی ها و شیر های قرار گرفته در مسیر را مشخص کنید.

مرحله 2- افت هد اتصالات

اکنون باید افت هد تمام شیرها، زانویی ها و دیگر اتصالات در مسیر لوله کشی را محاسبه کنید. هر کدام از این اتصالات در تاسیسات استخر به تنهایی مقداری افت فشار ایجاد می کنند که مقدار آن بسته به نرخ جریان متفاوت خواهد بود

مرحله 3- افت هد فیلتر، شیرها و هیتر

فیلتر ها نیز مانند سایر تجهیزات در مسیر لوله کشی، افت فشار ایجاد می کنند. کمپانی Pentair یک جدول کامل برای افت هد محصولاتش آماده کرده است. ممکن است شما از محصولات Pentair استفاده نکرده باشید، اما این جدول را می توان برای سایز مشابه برندهای دیگر نیز به کار برد. اما در مدل های خاص باید حتما از جداول تهیه شده توسط همان برند استفاده کنید.

 

برای کسب اطلاعا بیشتر در مورد تاسیسات مکانیکی استخر شنا و یا موتورخانه هوشمند می توانید با کارشناسان تام استخر مشورت کنید.

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد