سیستم ها و روش های تصفیه آب استخر

 از مهم ترین ارکان ساخت استخر و یا تعمیر و نگه داری استخرها، سیستم تصفیه آب و روش به کار رفته برای این کار است که تاثیر بسزایی در سلامت افراد و کاهش مصرف انرژی دارد. که در این مقاله به توضیح آن خواهیم پرداخت.

عدم رعایت میزان مناسب ترکیبات شیمیایی در آب استخر موجب مشکلات جدی در کیفیت هوای استخر و خوردگی و فرسایش تجهیزات در ساختمان تاسیسات مکانیکی آن می شود. تجهیزات تصفیه آب استخر و جکوزی  باید به صورت جداگانه در محیط های اختصاصی که دارای تهویه مناسب هستند و فشار منفی بر آن ها اعمال می شود قرار بگیرند. این تجهیزات شامل ضد عفونی کننده و گند زدایی اولیه، کنترل کننده PH ،پمپ ها و تجهیزات تصفیه و گرمایش آب است.

دیاگرام سیستم تصفیه آب استخر

مشکلات کیفیت هوای استخر معمولا به علت ترکیب شدن کلر با ضایعات زیست محیطی به و جود می آیند به خصوص آمونیاک که یک محصول جانبی حاصل از تعرق افراد است. ترکیب کلر با با این ضایعات باعث به وجو آمدن کلرمین ها می شود که معمولا جز ترکیبات حاوی کلر در نظر گرفته می شوند. افزودن مواد شیمایی به آب استخر به طور کل موجب افزایش سطح آلودگی آب می شود به خصوص در استخر های با کاربری بالا که می تواند سطح آلودگی در یک روز تا دو برابر افزایش یابد.

سیستم ھا و روش ھای تصفیه آب استخر

تاثیر کلر بر کاهش مقدرا میان آمونیاک به عوامل مختلفی از جمله : دمای عملکرد آب، ph آب، میزان غلظت کلر و میزان ذرات جامد حل شده در آب بستگی دارد.در جکوزی ها به علت دمای عملکرد بالاتر و بالا بودن نسبت تراکم جمعیت در هر واحد حجم آب این میزان آلودگی بسیار بیشتر و بالا تر است.

اقدامات زیر امکان کاهش غلظت کلرامین در آب و هوا را نشان می دهد:

ازن زنی :

زدایی و ضد عفونی کردن آب باشد. اگرچه ازن قادر به حفظ سطح میزان ذرات، که داری اثر میکروب کشی هستند نیست. بنابر این ناگزیر به نگه داشتن کلر در غلظت در غلظت های پایین ازن به میزان قابل توجهی موجب کاهش غلظت کلر در آب می شود. در غلظت های بالا نیز ازن می تواند جایگزین مناسبی برای کلر در فرآیند گند

5.0 تا 5.1 kg/mg به عنوان باقی مانده هستیم.

نرخ تعویض آب :

غلظت بالای ذرات جامد حل شده در آب به طور مستقیم نشان دهنده میزان سطح ترکیبات کلر دار است. برای جلو گیری از تولید زباله های زیستی و زنگ زدن اجزای مختلف استخر و جکوزی نرخ تعویض آب مناسب بسیار ضروری و مهم است. اندازه گیری رسانش یک روش موثر برای کنترل نرخ تعویض آب استخر و جکوزی به منظورحفظ سطح کیفیت آب و به حداقل رساندن مصرف آب است. در استخر هایی با نسبت تراکم جمعیت بالا بازیافت گرمایی یک روش بسیار مناسب برای کاهش مصرف انرژی برای گرمایش است

تفاوت های هیتر یا گرمکن های استخر شنا

 در گذشته هیتر استخری به عنوان یک آپشن جالب برای استخر شنا شناخته شده بود، اما اکنون به یکی از تجهیزات استخر نسبتاً ضروری تبدیل شده است. زیرا صاحبان استخر همواره  در تلاش برای استفاده از استخر در تمام فصل های سال بوده اند که به کمک هیتر استخری این امر امکان پذیر شده است. با این حال انتخاب و خرید هیتر نامناسب می تواند مشکلات ناخواسته برای تسیسات استخر ایجاده کند و هزینه های اضافی به بار آورد.

هیتر استاندارد یا خانگی

برای نگهداری استخر باید  هر چند روز یکبار آشغال ها و شاخ و برگ درختان روی سطح آب را توسط توری آشغال گیر تمیز کنید. انجام این کار سریع ترن و آسان ترین راه برای حفظ شفافیت آب است. آشغال های شناور روی سطح آب استخر در نهایت ته نشین می شوند و تمیز کردن آن ها سخت تر و زمان بر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از توری آشغال گیر و هر وسلیه مفید دیگری که در دسترس است، سطح آب را تمیز کنید. انجام این کار عملکرد سیستم فیلتراسیون را افزایش داده و مقدار کلر مصرفی استخرتان را کاهش می دهد.

هیتر تجاری یا ASME

هیترهای تجاری به صورت خاص برای استفاده های تجاری طراحی شده اند و توسط انجمن مهندسان مواد آمریکا (ASME) ارزیابی شده اند. برخلاف هیترهای خانگی، هیترهای تجاری می توانند به صورت همه روزه و تمام وقت کار کنند. از این رو هیترهای ASME با استفاده از مواد با دوام تر جهت عملکرد مناسب، طراحی و ساخته می شوند.

هیترهایی که در ساخت استخر خانگی استفاده میشوند  در دو نوع مختلف جرقه زنی الکترونیک و میلی ولت می باشند. لذا قبل از خرید باید به تفاوت بین آن ها توجه شود.

سیستم جرقه زنی الکترونیکی

در هیترهای استخری دارای جرقه زنی الکترونیکی، زمانی که نیاز به گرمایش وجود دارد، شمعک توسط جرقه روشن می شود. در این هیترها باید همواره سنسورها فعال باشند و جریان برق برقرار باشد.

سیستم جرقه زنی میلی ولت

 

در هیترهای دارای سیستم جرقه زنی میلی ولت، از یک شمعک روشن ثابت که زیر یک ژنراتور قرار داده شده است، استفاده می شود. ژنراتور از گرمای ناشی از شعله شمعک برای تولید مقداری توان الکتریکی استفاده می کند. این توان تولیدی برای عملکرد دیگر قسمت های سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.

چند راه‌حل منطقی برای کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر(بخش دوم)

 زمانی که از پمپ تصفیه استخر غیر استاندارد که راندمان کمی دارد و تنها با یک سرعت یکنواخت، آب استخر را تصفیه می‌کند استفاده شود، روزانه انرژی بسیار زیادی هدر می‌رود. علاوه بر این، فاکتورهای دیگری مانند روشن کردن پمپ آب استخر برای یک مدت طولانی، عدم ضدعفونی کردن آب و به هم خوردن تعادل شیمیایی آن، که همگی در ارتباط با پمپ استخر هستند، هر کدام به نوعی باعث هدر رفت انرژی کل در فضای استخر و تاسیسات استخر می‌شوند.

۱فیلترهای تصفیه کننده آب بزرگتری تهیه کنید

نوع فیلتر استخر تاثیر بسیار زیادی بر روی مصرف انرژی پمپ استخر دارد. متخصصان توصیه میکنند که برای استخرهایی که مایل به کاهش مصرف انرژی هستند از فیلترهایی استفاده شود که کارایی و بازده بسیار بالایی دارند و یا اینکه سایز بزرگتری دارند. فیلترهای دیاتومه از حیث کارایی و بازده بسیار مناسب و مقرون به صرف هستند. قدرت تصفیه و فیلتراسیون در این فیلترها بالا است و زحمت کار پمپ تصفیه استخر را کاهش میدهد. از طرف دیگر فیلترهایی که سایز بزرگی دارند بهتر از فیلترهای کوچک اقدام به فیلتراسیون میکنند و در عمل اینها هم کار پمپ آب استخر را کاهش میدهند.

2پمپ استخر خود را کوچکتر کنید

در انتخاب پمپ ها باید به دو فاکتور توان و ظرفیت آبدهی آن ها (دبی یا débit) توجه کرد. اگر به فکر صرفه جویی در مصرف انرژی پمپ در تاسیسات استخر خود هستید، حتما از پمپ هایی که از توان پایین اما ظرفیت آبرسانی بالایی برخوردار هستند استفاده کنید. برای مثال، در بین دو پمپ A  که دارای توانی ۱ اسب بخار و پمپ B با ۱.۵ اسب بخار، اگر ظرفیت آبدهی پمپ A بیشتر از B است حتما پمپ A را انتخاب کنید.

۳سعی کنید از الکتروموتورهای پر بازده استفاده کنید

موتورهای کهنه، نه راندمان خوبی دارند و نه به صرفه جویی در انرژی کمکی میکنند. خوشبختانه امروه میتوان با کمی جستجو در بازار تجهیزات استخر الکتروموتورهای پربازده  و موثر (Energy Efficient) را تهیه کرده و جایگزین این موتورهای بدردنخور قدیمی کرد. فناوری های بکار رفته در این الکتروموتورها کارایی و عملکردشان را نسبت به موتورهای معمولی بالاتر برده و باعث شده در مجموع تا ۲۵ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی داشته باشیم.

۴تعدادی ضدعفونی کننده کمکی و یدک در دست و بال خود داشته باشید

 

هرچه مقدار مواد ضدعفونی کننده کمتر باشد، زحمت تصفیه آب بیشتر میشود. تصفیه کردن نیز یک پروسه زمانبر و نیازمند انرژی است. اما اگر مواد ضدعفونی کننده زیاد و متنوع باشند سیستم تصفیه کمتر کار میکند و بیشتر در حال استراحت است. درنتیجه هم راندمان آن بیشتر میشود و هم در مصرف انرژی پمپ استخر صرفه جویی خواهد شد

چند راه‌حل منطقی برای کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر(بخش اول)

  زمانی که از پمپ تصفیه استخر غیر استاندارد که راندمان کمی دارد و تنها با یک سرعت یکنواخت، آب استخر را تصفیه می‌کند استفاده شود، روزانه انرژی بسیار زیادی هدر می‌رود. علاوه بر این، فاکتورهای دیگری مانند روشن کردن پمپ آب استخر برای یک مدت طولانی، عدم ضدعفونی کردن آب و به هم خوردن تعادل شیمیایی آن، که همگی در ارتباط با پمپ استخر هستند، هر کدام به نوعی باعث هدر رفت انرژی کل در فضای استخر و تاسیسات استخر می‌شوند.

۱هرچه موانع بر سر مدار تصفیه آب استخر کمتر باشد، هدر رفت انرژی نیز کمتر است

یک مسیر لوله کشی فرضی را در نظر بگیرید. هرچقدر این مسیر صاف، راست و مستقیم تر باشد، جریان آب و مدت زمان حرکت آن نیز بیشتر خواهد بود و کار  استهلاک تجهیزات استخر و قطعات الکتریکی بر سر مسیر آن نیز کمتر میشود. اما اگر مسیر لوله کشی پر پیچ و خم باشد و یا موانع مختلفی در مسیر باشد، جریان و مدت زمان عبور آب کاهش پیدا خواهد کرد. در این مسیر فرضی، سایز لوله و فیلتر موجود در مسیر میتوانند در سرعت و زمان جریان آب تاثیر داشته باشند. به این صورت که هرچه قطر لوله و سایز سیستم فیلتراسیون بزرگتر باشد، مقاومت کمتری در جریان آب ایجاد می شود و برعکس این قضیه نیز صادق است.

۲تنها زمانی از پمپ آب استخر استفاده کنید که واقعا به آن نیاز باشد

هرچه پمپ تصفیه استخر کمتر و بهینه تر کار کند به طبع در بخشی هرچند کوچک از هزینه های تعمیر ونگهداری استخر، صرفه جویی خواهد شد. اما توجه کنید که خاموش بودن یا کاهش بی دلیل استفاده از پمپ باعث افزایش بار فیلتراسیون خواهد شد. زیرا هرچه پمپ کمتر کار کند زحمت فیلتراسیون و ضدعفونی نیز بیشتر میشود. در بحث طراحی و ساخت استخر ها اغلب ذکر میشود که مدت زمان روشن بودن پمپ آب استخر دست کم ۸ ساعت در روز باشد. بر همین اساس زمانی که استخر بسیار پر استفاده است و یا هوا بسیار گرم است حداکثر تا ۱۶ ساعت میتوان پمپ آب را در شبانه روز روشن گذاشت. و به طور کلی مناسبترین بازه زمانی روشن بودن پمپ آب استخر میتواند ۱۲ تا ۱۵ ساعت باشد.

۳به جای یک‌ سرعته بودن پمپ، از پمپی با سرعت‌های متغییر استفاده کنید

پمپ های با سرعت متغییر قابل تنظیم هستند و میتوان سرعت را در آن ها کاهش یا افزایش داد. به طبع هرچه سرعت کمتر باشد میزان ذخیره انرژی و هدررفت آن نیز کمتر میشود. در بازار تاسیسات استخر ، پمپ هایی در دسترس هستند که دارای چند سطح سرعت هستند و میتوان به صورت دستی سرعت پمپ را تغییر داد. خوشبختانه نمونه های دیگری نیز وجود دارند که به صورت هوشمند سرعت و جریان آب را تشخیص میدهند و در مواقع لزوم خودشان سرعت را کم و زیاد میکنند. و اینگونه تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی میشود

نکاتی جهت راهنمایی صاحبان جدید استخر شنا

 امروزه ساخت استخر شنا در منزل  یک منبع بسیار عظیم سرگرمی و تمدد اعصاب است. اگر هم اکنون استخر شنا دارید، مسئولیت های شما در مقایسه با زمانی که از استخر دیگران استفاده می کردید و اطلاع از نحوه نگهداری استخر، تعادل آب، تعمیر تجهیزات و ... برایتان بی اهمیت به نظر می رسید، کاملا متفاوت است. اما نگران نباشد، خوشبختانه انجام این کارها زمان بر نبوده و شما می توانید بیشتر مدت زمان خود را به شنا و لذت بردن از استخرتان بپردازید. در ادامه به ارائه نکاتی جهت نگهداری صحیح استخر خواهیم پرداخت

سازماندهی مدارک و اطلاعات

شما می توانید اطلاعات مربوط به عملکرد استخر و تجهیزات را به صورت مرتب یادداشت کرده و طبقه بندی کنید. این کار باعث می شود تا فرآیند شناسایی، تعمیر و گارانتی تجهیزات بسیار آسان گردد. برای یک استخر جدید همه ی رسیدها، دستورالعمل ها و ... را در مکانی امن و به صورت منظم نگهداری کنید. همواره بسیاری از مشتریانی که خانه استخردار جدیدی خریده اند، به ما مراجعه می کنند و ابراز می کنند که هیچ اطلاعاتی از استخر، سیستم فیلتراسیون و تجهیزات آن به صورت مستند وجود نداشته و نیاز به راهنمایی جهت کار با تجهیزات استخر دارند

یادگیری

نیازی نیست که یک صاحب استخر تبدیل به کارشناس استخر شود، اما داشتن اطلاعات اولیه در زمینه نحوه عملکرد استخر و تجهیزات و تاسیسات استخر باعث می شود که در هنگام بروز هرگونه مشکل، به راحتی راه حل آن را پید کنند.

نگهداری

طبق برنامه نگهداری هفتگی باید برخی پارامترهای شیمیایی آب را آزمایش کرده و در محدوده مجاز تنظیم کنید. به یاد داشته باشید که برای ضدعفونی بهتر(با کلر)، تنظیم pH، قلیاییت کل و سختی کلسیمی بسیار تاثیرگذار و مهم است

تنظیم و تعادل شیمیایی آب به تنهایی برای نگهداری استخر کافی نیست و لازم است در برنامه نگهداری هفتگی نظافت و تمیزکاری سطوح استخر، شستشو و بکواش فیلترها، تمیز کردن اسکیمر استخر و تصفیه آب  را نیز بگنجانید

جریان آب

یکی از تجهیزات استخر که حتما باید با آن آشنایی داشته باشید، شیرهای تنظیم جهت جریان قرار گرفته در مسیر لوله کشی است. این شیر به شما جهت تنظیم جهت جریان آب کمک می کند. شیرهای تنظیم جهت جریان معمولا دارای 2 یا 3 ورودی و خروجی بوده و دسته ای روی آن جهت تعویض مسیر جریان از یک لاین به لاین دیگر و همچنین محدود کردن جریان، تعبیه شده است

چند کار مهم و کم هزینه که هر صاحب استخر باید انجام دهد

 تجهیزات استخر شنا معمولا قیمت بالایی دارند. لذا نگهداری صحیح از تجیهزات استخر شنا جهت دستیابی به بیشترین عمر مفید و بالاترین عملکرد، بسیار حائز اهمیت است. نگهداری صحیح استخر باعث می شود تا هزینه های کوتاه مدت و بلند مدت کاهش یافته و سرمایه تان حفظ گردد. در ادامه این مقاله چند راه که باعث کاهش هزینه تعمیر و نگهداری استخر می شود ارایه شده است.

1روی سطح آب استخر، درون اسیکمر استخر و سبد اسکیمر پمپ را تمیز کنید.

هر چند روز یکبار آشغال ها و شاخ و برگ درختان روی سطح آب را توسط توری آشغال گیر تمیز کنید. انجام این کار سریع ترن و آسان ترین راه برای حفظ شفافیت آب است. آشغال های شناور روی سطح آب استخر در نهایت ته نشین می شوند و تمیز کردن آن ها سخت تر و زمان بر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از توری آشغال گیر و هر وسلیه مفید دیگری که در دسترس است، سطح آب را تمیز کنید. انجام این کار عملکرد سیستم فیلتراسیون را افزایش داده و مقدار کلر مصرفی استخرتان را کاهش می دهد.

۲از کارکرد صحیح گیج فشار اطمینان حاصل کنید.

به عنوان یک صاحب استخر، باید گیج فشار را به صورت هفتگی بررسی کنید. گیج فشار نیروی جریان آب عبوری از سیستم بر حسب پوند بر اینچ مربع (PSI) را نشان می دهد. اگرچه فشار ایده آل برای هر استخر متفاوت است، بررسی منظم گیج فشار ضروری است. اگر فشار بالاتر از حد نرمال باشد، احتمالا فیلتر به سختی در حال کار است. در این حالت ممکن است آب خیلی کثیف باشد و یا فیلتر نیاز به تمیز کردن داشته باشد

۳فیلتر را به صورت مرتب تمیز کنید.

تمیز نگهداشتن فیلتر فارغ از نوع آن (فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و یا فیلتر دیاتومه)، یک اصل ضروری در نگهداری استخر است. هر نوع فیلتر استخری دارای الگوریتم و اصول تعمیر و نگهداری دوره ای مختص به خود است. تمیز کردن زود به زود فیلتر و بیشتر از مقدار توصیه شده نیز در حقیقت مانع از عملکرد صحیح سیستم فیلتراسیون شده و از کارایی آن می کاهد.

۴مقدار تثبیت کننده کلر را به صورت منظم چک کنید.

تثبیت کننده کلر یا سیانوریک اسید، یک ماده شیمیایی است که از کلر استخرتان در مقابل نور خورشید محافظت می کند. هنگامی که به آب استخرتان کلر اضافه می کنید، در اکثر موارد کلر ناپایدار است. بدین معنی که کلر مدت زمان کمی در آب می ماند و نمی تواند باکتری ها و آلودگی ها را به صورت کامل از بین ببرد. استفاده از تثبیت کننده باعث می شود تا کلر مدت زمان بیشتری در آب باقی بماند. کلر در مقابل آفتاب به سرعت اکسید می شود و تثبیت کننده مدت زمان اکسیداسیون را افزایش می دهد.

۵ .اورینگ و واشر ها را تعویض و چرب کنید.

اورینگ ها و واشرها نقش بسیار مهمی در حفاظت از قطعات داخلی تجهیزات در مقابل آسیب های ناشی از آب و فشار بالا که سلامت و کارایی استخر را مختل می کند، ایفا می کنند. با تعویض اورینگ های فیلتر و تعمیر پمپ استخر  که کار ساده ای است، می توان از ایجاد مشکلات پرهزینه تعویض قطعات جلوگیری کرد.

چک لیست بازگشایی استخر شنا در فصل بهار

 با توجه به رسیدن فصل بهار ، اگر شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی می کنید مطلوب است، می توانید نسبت به بازگشایی استخرتان اقدام کنید.

در ادامه این این مقاله مراحل بازگشایی استخر در فصل بهار

مرحله1- شروع کار

معمولاً اولین کاری که صاحب استخر می خواهد انجام دهد برداشتن کاور روی استخر است. اما در واقع این دومین کاری است که باید انجام دهید. اولین کار تمیز کردن محیط اطراف استخر و همچنین جارو کردن شاخ و برگ درختان، خاک و آب جمع شده روی کاور می باشد.

مرحله ۲- بررسی تجهیزات

پس از تنظیم سطح آب، مرحله بعدی بررسی تجهیزات استخر است. ابتدا تمامی درپوش ها و دوشاخه های فیلتر، پمپ و هیتر را که قبل از زمستان باز کرده بوده، دوباره متصل کنید. سبد اسکیمرها و پمپ را دوباره سرجای خود قرار دهید.

مرحله 3- اضافه کردن آب به استخر

پس از برداشتن کاور و انبار کردن آن، مرحله بعدی بررسی سطح آب استخر است. سطح آب استخر باید حداقل تا وسط اسکیمر باشد. این مساله بسیار مهم است چون با انجام این کار از ورد هوا به داخل پمپ استخر جلوگیری کرده و پمپ تنها آب را به داخل مسیر تصفیه آب مکش خواهد کرد

مرحله 4- روشن کردن سیستم فیلتراسیون

در این مرحله ابتدا پمپ و سپس دیگر تجهیزات  استخر  را روشن کنید. وبا بررسی تمام  تاسیسات استخر از باز بودن شیر هواگیری فیلتر اطمینان حاصل کنید تا هوای داخل مسیر و فیلتر از طریق آن خارج شود. سپس تمامی تجهیزات را در حین کار با دقت بازرسی کنید.

مرحله ۵- افزودن مواد شیمیایی

نگه داشتن تعادل شیمیایی آب همواره بسیار مهم بوده و باعث می شود تا استخرتان همیشه تمیز و سالم بماند. برای انجام این کار باید به صورت منظم مقدارpH، کلر و قلیائیت کل را اندازه گیری کرده و در محدوده ایده آل نگه دارید. برای اینکه اندازه گیری ها دقیق باشد، سیستم فیلتراسیون را به مدت چند ساعت روشن گذاشته و سپس نمونه آب را در زمان روشن بودن سیستم تصفیه، از انتهای قسمت عمیق استخر بردارید.

می توانید خودتان از تست کیت های مخصوص برای اندازه گیری پارامترهای شیمیایی آب استفاده کنید و یا از تکنسین تعمیر و نگهدار استخر برای انجام دوره ای این کار کمک بگیرید.

راه اندازی سرویس و نگهداری استخر

 مراحل راه اندازی استخر

·         تعویض شن سیلیس تصفیه آب استخر و جکوزی برای از بین بردن رنگ و بوی بد  آب .

·         عایق رطوبتی استخر

·         تعمیر کلیه پمپ های تصفیه و جت پمپ های استخر

·         نصب سختی گیر و تعمیرات مربوطه

·         راه اندازی دستگاه اتوماتیک تنظیم کلر و pH .

·         راه اندازی و نصب انواع چیلر استخر

·         راه اندازی و اجرای انواع بویلر آب گرم آب داغ و بخار

·         نصب و راه اندازی سونا خشک با مشعل و المنت حرارتی و هیتر استخر

·         نصب انواع استیم بویلر برای سونا بخار

·         نصب سیستم تزریق کلر اتوماتیک

·         آب بندی تانک استخر و جکوزی به مواد پلیمری مخصوص

·         نصب سختی گیر و تعویض رزین و سیلیس

نگهداری استخر

·         نگهداری از آب از تاثیر گذارترین  بخش نگهداری و مراقبت از استخر را برای استفاده بهینه از آن میدانند.

·         کیفیت آب موجود در یک استخر مهم است. شایع ترین موادی که  برای نگهداری استخر شنا عبارتند از:

·         کلر.

·         Algaecide.

·         Flocculant.

·         که وظیفه آنها  اصلاح و تثبیت     اب استخر  میباشد.PH

·         کنترل درجه حرارت استخر نیز علاوه بر فاکتورهای استفاده تاثیر زیادی بر درجه حرارت آب استخر دارد.

·         تعمیر و نگهداری تاسیسات مکانیکی و برقی

سرویس استخر

تعمیر , سرویس و نگهداری استخر شامل مراحل گوناگونی به شرح زیر است:

·         سرویس و نگهداری از کاسه استخر:

·         تعمیر, سرویس و نگهداری از کاسه یکی از اصلی ترین بخش های تعمیر و نگهداری استخر است ،

·         حفاظت و کنترل فیزیکی ، از  خسارات و هزینه ها احتمالی  در آینده جلوگیری می کند.

·         برای سرویس استخر ، حداقل یک بار در سال استخر را تخلیه  ، کاملا تمیز می کنید .

·         نشتی کاسه استخر باعث شستن خاک تحتانی و به تبع آن  نشست استخر و

·         پس از آن آسیب به  زیر ساختمان و نهایتا نشست کل ساختمان خواهد شد

ساخت پارک آبی

 ورزش‌ها و تفریحات آبی یکی از مفرح‌ترین و مهیج‌ترین فعالیت‌هایی است که تاکنون شناخته شده، از این‌رو ساخت و توسعه پارک‌های آبی به‌سرعت رو به افزایش است. همچنین پارک های آبی کارکرد جذب گردشگر را نیز دارند و امروزه پارک های آبی به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی مناطق مختلف تبدیل شده‌است.

ساخت پارک آبی حتما باید توسط متخصصین امر انجام شود. آیتم‌های فراوان، لزوم جانمایی مناسب، تاسیسات مکانیکی و برقی پیچیده، لزوم فضاسازی زیبا و مهیج، از مهم‌ترین عواملی است که طراحی و ساخت یک پارک آبی را به مقوله‌ای کاملا تخصصی بدل کرده‌است. همچنین در ساخت یک دهکده آبی علاوه بر رعایت الزامات عمومی استخرهای شنا، باید به مساله ایمنی توجه ویژه‌تری شود

سرسره آبی

سرسره های آبی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پارک های آبی است. سرسره‌های زیاد و متنوع موجب استقبال بیشتر کاربران از پارک آبی می‌شود. همچنین باید در کنار مساله هیجان و تفریح، به ایمنی سرسره های آبی نیز توجه ویژه‌ای شود.

در ساخت استخرهای سرسره دار، علاوه بر الزامات عمومی استخرهای شنا، موارد زیر نیز باید رعایت شود:

حداقل عمق آب در محلی که سرسره تونلی به آب می‌رسد باید 1.3 متر باشد.

فاصله بین کناره خروجی سرسره معمولی و تونلی از هم و از کناره خروجی سرسره های شیب تند باید حداقل 1.5 متر و فاصله میان خروجی‌های شیب تند نسبت به یکدیگر باید حداقل 1.8 متر باشد.

برای هر یک از ورودی‌های سرسره های استخر، باید یک پمپ ذخیره تعبیه شده‌باشد تا در شرایط خاص، آب را بر روی سطح سرسره پمپ نماید

سرسره ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که استفاده کنندگان از آن به هیچ وجه هنگام سرخوردن پرتاب نشوند.

- سیستم تصفیه آب  و گردش آب استخرهای سرسره دار باید عمل فیلتراسیون و گردش آب را در دوره زمانی حداکثر یک ساعته انجام دهد.

طراحی پارک آبی

ساخت پارک آبی نسبت به یک مجموعه استخر عمومی، نیازمند فضای بیشتر و صرف هزینه بیشتر است. لذا در صورت طراحی پارک آبی به‌صورت دقیق و علمی، جانمایی صحیح و بهینه آیتم‌های مختلف پارک آبی و همچنین انتخاب درست تجهیزات استخر ، می‌توان حداکثر استفاده از فضا را داشت و ضمن حفظ کیفیت، هزینه‌ها را تا سطح حداقل کاهش داد. لذا به هیچ عنوان نباید طراحی و ساخت پارک آبی توسط افراد غیر متخصص انجام شود.

هزینه ساخت پارک آبی

 

از آنجایی که یک پارک آبی دارای آیتم‌های مختلفی است، هزینه ساخت یک پارک آبی بسیار متغیر است. اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت حداقل زیربنای مورد نیاز برای یک پارک آبی، دو هزار متر است و هزینه ساخت یک پارک آبی کوچک در سال 97، حدود پنج میلیارد تومان است. اما در صورت تمکن مالی کارفرما، می‌توان پارک های آبی بزرگ با آیتم‌های بسیار زیاد و هیجان انگیز ساخت.

موتور خانه استخر شنا

 برای طراحی و ساخت موتورخانه استخر باید به مسائل مختلفی مانند موقعیت موتورخانه، اندازه، امکان دسترسی و امکان تعمیر و نگهداری آن توجه شود. مهمترین معیارهایی که باید در هنگام طراحی موتورخانه استخر مد نظر قرار گیرد شامل موقعیت، اندازه، قابلیت دسترسی و مجزا بودن آن از سایر قسمت ها می شود. به طور سرانگشتی مساحت مورد نیاز برای اجرای سیستم تصفیه آب استخر بین 15 تا 30 درصد از مساحت کاسه استخر استامروزه استفاده ازموتورخانه هوشمند نیز برای طراحی و ساخت استخر های شنا رواج یافته است.

صرف نظر از نوع استخر، در مرحله طراحی موتورخانه آن باید به مسائل مختلفی توجه شود:

1اندازه و موقعیت موتورخانه نسبت به مجموعه

2محل قرارگیری کاسه استخر و چگونگی اجرای سیستم های لوله کشی و شبکه کانال

3وضعیت دسترسی به موتورخانه

4امکان کاربری و نگهداری ساده از تجهیزات

5در نظر گرفتن یک فضای محافظت شده و بسته برای نگهداری مواد شیمیایی

6امکان تخلیه فاضلاب موتورخانه

7وضعیت محیط موتورخانه از نظر دما، رطوبت، تهویه و سر و صدا

8-در نظر گرفتن ملاحظات الکتریکی

9در نظر گرفتن ملاحظات معماری و سازه

فضای موتورخانه در استخرهای سرپوشیده باید به اندازه کافی بزرگ باشد. به طوری که امکان نگهداری از تاسیسات مکانیکی و لوازم مورد نیاز شامل پمپ ها، فیلترها، گرمکن ها، تأسیسات تهویه مطبوع، مواد ضد عفونی کننده و غیره وجود داشته باشد. ضمن آنکه در هنگام طراحی موتورخانه باید فضای کافی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات نیز در نظر گرفته شود. گاهی اوقات به ویژه در استخرهای سرپوشیده خانگی، کارفرما به منظور حداکثر استفاده از فضای خانه تصمیم می گیرد فضای موتورخانه را تا حد امکان کوچک کند که این مسئله در آینده مشکل ساز خواهد بود.

 

به طور ایده آل ورودی موتورخانه استخر باید از ورودی اصلی ساختمان مجزا باشد. به طوری که تکنسین تعمیر و نگهداری قادر باشد بدون ورود به ساختمان وارد موتورخانه شود. همچنین برای موتورخانه نیز باید یک دریچه کفشور در نظر گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت استخر و موتور خانه آن میتوانید از کارشناسان تام استخر مشاوره بگیرید.)

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 صفحه بعد